Režisér Vít Klusák: Pred bránou Osvienčimu pravidelne hajlujú slovenskí neonacisti

Dva roky nakrúcal českého neonacistu, ktorého našiel vďaka bizarným videám na internete. Vznikol film Svet podľa Daliborka.

Foto N – Pavel Bielik

Rozhovor prebiehal aj za účasti scenáristky a výtvarníčky Marianny Stránskej.

Aké bolo prvé stretnutie s Daliborom?

Po prvotnom oslovení cez internet sa mi prestal ozývať. Bál sa, že som nasadený policajt. Odišiel som ho hľadať do Prostějova s fotografiou, ktorú som skopíroval z jedného jeho videa na Youtube. Po celý deň som s tou fotkou krížom obiehal celé mesto a pýtal sa ľudí, či ho niekto nespoznáva. Zhodou mnohých náhod sa mi večer podarilo dostať pred jeho panelák. Otvoril mi však až na druhý pokus, po dvoch hodinách.

Čo ho presvedčilo?

Z celého hrdla som pred vchodom zakričal jeho meno. To ho údajne presvedčilo, že nemôžem byť policajt. Ten by mu vraj pod balkónom takto nehulákal (smiech). Najprv zo strachu vymazal všetky kompromitujúce materiály v počítači.

Prikývol okamžite?

Hneď na začiatku nám oznámil, že v žiadnom prípade nemôže riskovať prezentovanie svojich skutočných názorov, minimálne pre možné právne konzekvencie. Postupne si uvedomoval, že s ním naozaj plánujeme skutočné veľké filmové nakrúcanie a keďže bol vždy vášnivým amatérskym filmárom – najmä vďaka Youtube kanálu – nakoniec prikývol.

Určitú úlohu zohrali aj peniaze.

Áno, išlo však skôr o náhradu časti jeho platu, ktorý musel obetovať pre dni nakrúcania, počas ktorých sa nemohol dostaviť do práce. Nazval by som to symbolickým komparzným.

Do akej miery bolo potrebné vytvoriť si s ním a s jeho rodinou vzťah, aby počas nakrúcania všetci pôsobili autenticky?

Nebolo to vôbec potrebné. Po oficiálnom zoznámení sme spolu strávili jedno celé dopoludnie, počas ktorého mi veľmi úprimne a otvorene porozprával o celom svojom živote. Neskôr sme sa zoznámili s matkou a ďalšími postavami v jeho živote, ktoré sa náhle vynárali. Pôvodný koncept spočíval v tom, že vytvoríme portrét osamelého neonacistu, ktorý z izby vychádza len do práce.

Bizarných postáv je okolo hlavného hrdinu naozaj veľa.

Áno, napríklad Daliborova matka sa cez Facebook zoznámila so Slovákom Vladimírom, ten v jednej situácii vyhlásil, že by z Cigánov najradšej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |