Denník N

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa nešetrí tak rýchlo, ako si to naplánovala

Foto - Tasr
Foto – Tasr

Najväčšia zdravotná poisťovňa má vysoké staré dlhy, preto musela urobiť ozdravný plán. Nedodržiava ho tak, ako si to naplánovala.

Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá má viac ako tri milióny poistencov, má starú stratu 112 miliónov eur. Pripravila ozdravný plán, ktorý jej má pomôcť s časťou straty sa vyrovnať. Keď však po troch mesiacoch plnenie plánu hodnotili, ukázalo sa, že ho neplnia tak, ako si to naplánovali. Podľa správy, ktorú poisťovňa predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, mnohé z opatrení nespĺňa.

Zo 47 plánovaných opatrení neplnia 15, 26 je v poriadku a šesť nehodnotili. Príkladom neplnenia predsavzatí je pomalé brzdenie nákladov na platby ambulanciám či lekárom. Za prvý štvrťrok im poslali o štyri milióny viac, ako dúfal oficiálny ozdravný plán.

O milión viac zazmluvnili aj výkonov na CT či magnetickej rezonancii. Napríklad pri CT plánovala poisťovňa zazmluvniť objem za vyše desať miliónov. Ale namiesto toho minuli 11,7 milióna.

Celkovo tak meškanie plnenia opatrení znamená, že poisťovňa za prvý štvrťrok minula o vyše 12 miliónov eur viac ako plánovala.

VšZP: Len meškáme

Štátna poisťovňa sa obhajuje. Aj keď sama v materiáli píše, že tieto opatrenia neplnila, v odpovediach na otázky Denníka N hovorí, že ich čiastočne splnila. „Časový posun oproti harmonogramu plánu nastal z objektívnych dôvodov,“ tvrdí poisťovňa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

VšZP

Teraz najčítanejšie