Denník N

Matoviča na príkaz Šufliarskeho znovu obvinili z ohovárania Fica

Robert Fico a Svetlana Ficová podali na Matoviča spoločne trestné oznámenie za krivé obvinenie, že majú účty na Belize. Foto – TASR
Robert Fico a Svetlana Ficová podali na Matoviča spoločne trestné oznámenie za krivé obvinenie, že majú účty na Belize. Foto – TASR

Premiér a jeho manželka by mali v kauze v pondelok vypovedať na polícii.

Poslanec OĽaNO-Nova Igor Matovič je znovu obvinený, že na Facebooku ohováral Roberta Fica. Matovič v júli 2015, sedem mesiacov pred voľbami, napísal, že dostal anonymnú informáciu, že „pán vystupujúci ako predseda vlády si spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu na Belize“. Zároveň si vraj otvorili účty v banke na Belize, kde majú mať približne 674 miliónov dolárov. Dodal, že podrobnosti zverejní na tlačovej besede, kde povedal, že informáciu dostal od anonyma.

Fico hneď po Matovičovom obvinení zvolal aj s manželkou Svetlanou tlačovú besedu, kde vyhlásil, že „všetko, čo pán Matovič povedal, je vymyslené, zakladá to podozrenie z trestného činu krivého obvinenia a verím, že orgány činné v trestnom konaní budú v tomto duchu aj konať“.

Prípad začala vyšetrovať NAKA, ktorá má na starosti najvážnejšie zločiny, a v októbri Matoviča vyšetrovateľ Slavomír Laho obvinil. V decembri 2016 prokurátor z bratislavskej krajskej prokuratúry Ondrej Repa obvinenia zrušil.

Fico zvolal tlačovku výnimočne s manželkou, ona nič nepovedala
Autorka: Martina Koník

 

Médiá Matovičovi neverili

Prokurátor Repa upozornil na procesné aj vecné pochybenia. Jedným z nich bolo, že výpoveď Fica bola takmer identická ako jeho manželky Svetlany. Trestný poriadok hovorí, že svedkovia majú vo veci vypovedať spontánne a nie si dopredu pripraviť totožné výpovede.

„V tomto smere sa skutočne javí ako málo pravdepodobné, aby dve rôzne osoby odpovedali na položené otázky úplne identicky,“ napísal prokurátor. Nesúhlasil tiež s tým, že vyšetrovateľ Laho kládol Ficovcom sugestívne alebo nevhodné otázky. Ako príklad prokurátor uviedol otázku: „Použil pán Igor Matovič pri charakterizácii niektorých skutočností výrazy, ktorých miera expresivity je v značnom nepomere k cieľu kritiky a z ktorých vyplýva úmysel kritizovanú osobu, v tomto prípade vás s manželkou uraziť a znevážiť?“

Prokurátor zrušil Matovičovo obvinenie aj preto, že podľa neho neuvádzal nepravdu o Ficovi vedome, ale upozornil, že ide o anonym, ktorý dostal a o ktorom nevie, či bol, alebo nebol pravdivý. „Žiadnym dôkazom získaným počas vyšetrovania sa nepodarilo preukázať, že by toto podanie obvinený účelovo vytvoril,“ tvrdil prokurátor Repa.

Vyšetrovateľovi vyčítal aj to, že od Matoviča chcel, aby si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Igor Matovič

Teraz najčítanejšie