Denník N

Fico sa vrátil k obľúbenej téme, oznámil víťazstvo v spore o Gabčíkovo

O zrušení HM Manažmentu rozhodnú šéfovia Smeru. Foto – TASR
O zrušení HM Manažmentu rozhodnú šéfovia Smeru. Foto – TASR

Slovenské elektrárne upozorňujú, že víťazstvo vo viedenskej arbitráži nemá vplyv na ostatné žaloby, ktoré na štát podali.

Približne pred dvomi rokmi premiér Robert Fico (Smer) oznámil, že štát berie gabčíkovské vodné dielo spod kontroly súkromníka. Dnes oznámil, že štát vyhral arbitráž o to, či by nemal súkromníka odškodniť, keďže ten tvrdil, že má na prenájom riadnu zmluvu.

„Arbitrážny súd (…) celý návrh zamietol,“ povedal Fico. Arbitrážny súd vo Viedni podľa jeho slov už v piatok potvrdil, že zmluva z roku 2006 na prevádzku gabčíkovskej elektrárne je celá neplatná. So štátom ju podpisovali Slovenské elektrárne, ktoré v tom čase ovládal taliansky Enel.

Výsledok prišiel Fico oznámiť poobede do Gabčíkova, spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom. Žiga doplnil, že štát nemusí hradiť odškodné. „Žiadne peniaze Slovenská republika platiť nebude, teraz to máme aj medzinárodne potvrdené,“ dodal.

Ako odškodné pýtali elektrárne 588 miliónov eur. Tak vyčíslili zisk, o ktorý prichádzajú predčasným ukončením zmluvy, ktorá mala pôvodne platiť ešte niekoľko rokov.

Fico a Žiga sa v Gabčíkove objavili po tom, ako úrad vlády zrušil plánované rokovanie ministrov koalície. Ako dôvod sa spomínala nezhoda so šéfom národniarov Andrejom Dankom.

Ten chcel mať príhovor na Devíne počas osláv Sviatku sv. Cyrila a Metoda, no premiérova kancelária jeho účasť odmietla. Danko ministrom nominovaným za SNS povedal, aby nešli na vládu.

Slovenské elektrárne avizujú, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie