Denník N

Cyril a Metod nemôžu za Roberta a Andreja

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Danko mal dôvod uraziť sa na Fica, jeho reakcia je však bezprecedentná a detinská.

Kým sa tretina Bratislavského kraja tlačila v kolónach na rakúskych hraniciach, aby si v otvorených obchodoch uctili cyrilo-metodskú tradíciu, dvaja z troch našich najvyšších činiteľov sa správali ako deti, čo boli celý deň na slnku bez šiltovky.

Už z reakcií na vylúčenie Sagana z pretekov sa dalo tušiť, že letná prestávka v politike je bytostnou nevyhnutnosťou. Okolnosti stredajšej oslavy tisíc rokov mŕtvych vierozvestcov na Devíne už potom pôsobili ako trest za to, že v socializme sme si (vrátane Fica) na Cyrila a Metoda ledva spomenuli.

Premiérov úrad najprv zamietol prejav predsedovi parlamentu, aby Fico vzápätí zo skaly vykričal prezidentovi, že na oslavu neprišiel. A pritom premiér dobre vedel, že na akcii nebude sám. Bohatú účasť národovcov zabezpečilo 40-tisíc eur na autobusy, ktoré ich zvážali z okresných výborov Smeru z celého Slovenska.

No a najšokujúcejším prejavom horúčav bola blesková koaličná kríza, ktorá vznikla z Dankovej urazenosti. Nechce sa veriť, že by sa hneval len pre to, že ho nepozvali na Devín. V mene národnej hrdosti dúfajme, že skutočným dôvodom najnovšieho konfliktu v koalícii je miesto šéfa regulačného úradu. Ficov výber Ľubomíra Jahnátka je takou fackou pre SNS, že by Dankovi nikto nemohol vyčítať sebastrednosť a malichernosť.

No bez ohľadu na dôvody je Dankova reakcia bezprecedentná. Ešte nikdy sa nestalo, aby predseda vládnej strany nepustil „svojich“ ministrov na rokovanie vlády. Danko síce je šéfom parlamentu, ale často a rád ukazuje, že hranice demokratických inštitúcií sú mu cudzie ako pravidlá slovenčiny. Robert Fico nech berie ako trest, že sa s ním počas leta bude vidieť ešte raz, na náhradnom rokovaní vlády.

Teraz najčítanejšie