Prečo mačky pradú? Vedci si myslia, že pradenie by mohlo slúžiť aj na stimuláciu svalov a kostí

Mačky trávia značnú časť života polihovaním bez fyzickej aktivity, takže jemné vibrácie, ktoré vyvoláva pradenie, by mohli byť efektívnym mechanizmom, ktorý vymyslela evolúcia, aby sa mačkám stimulovali kosti a svaly.

Foto – Fotolia

Prečo mačky pradú?

Milovníci mačiek si možno myslia, že ide výhradne o výraz spokojnosti mačky, ktorá sa pohodlne uvelebila na svojom majiteľovi a pradením mu dáva najavo, že všetko je v poriadku.

No ako tento týždeň upozornila na stránke Conversation biologička Janet Hoolová z Keele University, mačky pradú z najrôznejších dôvodov.

„Pradenie je zvyk, ktorý sa v prípade mačky rozvinie veľmi skoro, už vtedy, keď saje mlieko od matky. To znamená, že nejde o zvuk, ktorý by bol určený výhradne ľuďom,“ píše Hoolová.

Rôzne druhy pradenia

Biologička uvádza, že pradenie mačiatka, ktoré saje mlieko, sa líši od pradenia mačky rozvalenej v našom lone.

„Analýza zvuku ukázala, že keď si mačka žiada potravu – či už je to od jej matky, alebo od človeka –, pradenie obsahuje vysoké tóny, ktoré sa frekvenciou podobajú na plač, hoci nie je také hlasné,“ píše Hoolová.

Podľa odborníčky môže také pradenie plniť podobnú funkciu ako plač novorodenca, ktorý vplýva na hormonálny stav samíc u cicavcov, čo spúšťa starostlivú reakciu matky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |