Denník N

Matej Tóth nejde na majstrovstvá sveta. Nesedí jeho biologický pas – nástroj na odhaľovanie dopingu

Matej Tóth. Foto N – Tomáš Benedikovič
Matej Tóth. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenský chodec sa bude snažiť dokázať, že pri nezrovnalostiach išlo o prirodzený fyziologický stav jeho organizmu.

Matej Tóth na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne nebude obhajovať zlatú medailu v chôdzi na 50 kilometrov. Oznámil to v tlačovej správe zaslanej v sobotu večer.

Zdôvodnil to psychickou a fyzickou vyčerpanosťou a z nej vyplývajúcim tréningovým výpadkom.

Tóth vynechal pre mentálnu a fyzickú vyčerpanosť už aj júnový míting Pravda – Televízia – Slovnaft v Šamoríne, kde mal štartovať v chôdzi na 3000 metrov.

„Tento stav spôsobila správa od IAAF (Medzinárodná asociácia atletických federácií – pozn. red.), ktorá ma upozornila na štatistické odchýlky v mojom biologickom pase a požiadala ma o vysvetlenie,“ píše Tóth.

„Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie, táto správa ma šokovala.“

Tóth sa dlhodobo profiloval ako bojovník za čistotu v športe.

Jednotka pre integritu atletiky Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) v nedeľu informovala, že Tótha dočasne suspendovali pre nezrovnalosti v jeho biologickom pase. Podľa agentúry AP mu hrozí až štvorročný dištanc, súťažiť nemôže až do vyriešenia prípadu.

Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok Denníku N odpísal, že k prípadu sa „nemôže žiadna dotknutá strana verejne vyjadrovať, poskytovať informácie alebo komentovať priebeh vyšetrovania“.

„Výsledok vyšetrovania bude zverejnený podľa pravidiel,“ uviedol Korčok.

Podľa vlastných slov sa Tóth teraz sústredí najmä na to, aby s pomocou „rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať jeho vtedajší zdravotný stav“.

Na záver stanoviska dodal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

Matej Tóth

Teraz najčítanejšie