Michail Zygar: Putin nie je najmocnejší na svete, to je fake news

Bez falošných správ a konšpirácií by neuspela ani boľševická revolúcia pred sto rokmi, hovorí ruský novinár a spisovateľ Michail Zygar.

Michail Zygar a jeho úspešná kniha Všetci mocní Kremľa. Foto – Twitter/Absynt

Keď mu v Rusku vyšla kniha o Putinovej ére, Všetci mocní Kremľa, stala sa okamžite hitom. Taká presná analýza ruského režimu a jeho kľúčových ľudí sa dovtedy neobjavila. „O chvíľu mi vyjde nová kniha o revolúcii v roku 1917 a bude podľa mňa ešte lepšia a dôležitejšia,“ hovorí ruský novinár Michail Zygar. Rozprávali sme sa na festivale Pohoda, kam ho dotiahlo vydavateľstvo reportážnej literatúry Absynt.

Okrem iného hovorí:

  • či má Putin pripraveného nástupcu
  • kto nariadil hackerské útoky na Spojené štáty a vyvolal vojnu na Ukrajine
  • prečo Putina nepovažuje za takého mocného politika, ako ho vykresľujú veľké svetové médiá
  • prečo sa Krym nemôže vrátiť Ukrajine
  • a ako konšpiračné teórie a „fake news“ hýbali politikou už pred sto rokmi 

Spisovateľ Viktor Jerofejev mi raz povedal, že prezident Vladimir Putin je v porovnaní s väčšinovým obyvateľstvom Ruska ešte liberál. Ako to je?

To je úplná hlúposť. Je to sovietsky muž, ako ktokoľvek iný. A čo sa týka Putinovho KGB-áckeho pozadia a imidžu Jamesa Bonda, to sa tiež veľmi preceňuje. Putin bol obyčajným sovietskym byrokratom, ktorý náhodou vyštudoval kágebácku školu a potom ho vyslali do východného Nemecka. Ruská spoločnosť je však veľmi rozmanitá. Samozrejme, veľa ľudí je veľmi apatických, chcú mať od všetkého pokoj a nechcú mať nič spoločného s politikou.

Aj preto ma v roku 2011 v Moskve prekvapilo, ako tisíce ľudí kričali v uliciach: „Rusko bez Putina!“ Režim tieto protestné hlasy načas umlčal, ale tento rok zase tisíce mladých ľudí v uliciach riskovali zatknutie na protikorupčných protestoch. Deje sa niečo?

V Rusku žijú ľudia, ktorí veria v demokratické hodnoty; zrejme sú menšina, no veľmi viditeľná a vplyvná. Tie veľké protesty v marci aj júni ukázali, že Rusko nie je jednoliata masa rovnako zmýšľajúcich ľudí. Nie som naivný ani optimista, že by som teraz očakával zmenu. Je to znak toho, že prišla nová mladá generácia. Pre mladých je normálne protestovať; títo sú prvou, možno druhou generáciou, ktorá vôbec nie je sovietska. Tá prvá si možno niečo ešte pamätá zo sovietskych čias, ale väčšina tých mladých od rodičov nikdy nepočula, že by sa mali dostať do problémov, ak budú protestovať. Nemali ten sovietsky komplex od začiatku svojho života, na rozdiel od väčšiny ostatných. Nie sú to typickí Rusi.

O čo im ide?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Ruské voľby

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |