Denník N

Tóth nemusel dopovať. Biologický pas často odhalí skrytú chorobu, tvrdí lekár Malovič

Ako čerstvý olympijský víťaz. Foto - tasr
Ako čerstvý olympijský víťaz. Foto – tasr

Matej Tóth sa antidopingovým orgánom snaží vysvetliť, že za nezrovnalosťami s jeho biologickým pasom je jeho zdravotný stav.

Keď bola pred viac ako desaťročím na vrchole dopingová éra v cyklistike, jazdci si pomáhali hlavne preparátmi na zvýšenie počtu červených krviniek. Dosiahli tak lepšie okysličenie organizmu a vyššiu výdrž v náročných horských stúpaniach.

Táto forma dopingu sa však veľmi ťažko odhaľovala pomocou jednorazových odberov, preto antidopingové orgány začali využívať takzvaný biologický pas.

Je to akýsi dokument, do ktorého sa v pravidelných intervaloch zapisujú niektoré parametre krvi. Napríklad nasýtenosť červených krviniek kyslíkom, ich množenie či vysoká hladina červeného farbiva hemoglobínu.

„Ak sa ich počet v dlhšom horizonte zvýši, prípadne je príliš kolísavý, tak ich treba vysvetliť a deklarovať lekárskym nálezom,“ hovorí športový lekár Pavel Malovič, ktorý pracuje ako antidopingový komisár Európskej futbalovej futbalovej asociácie (UEFA).

„Tieto hodnoty sa dávajú do rôznych pomerov, aby sme mali čo najviac informácií o možnom užívaní zakázaných látok,“ vysvetľuje Tomáš Pagáč zo Slovenskej antidopingovej agentúry.

Na základe nezrovnalostí v biologickom pase, z ktorých vyplynula psychická a fyzická nepohoda, sa musel vzdať obhajoby titulu majstra sveta slovenský chodec Matej Tóth.

Informáciu o prebiehajúcom vyšetrovaní potvrdila aj Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). Slovenský atletický zväz informoval, že k vyšetrovaniu sa nesmie vyjadrovať.

Neurobil by takúto chybu

Malovič tvrdí, že o Tóthovom prípade môžeme v tomto štádiu len špekulovať. Samotný športovec ani antidopingová agentúra nesmie akokoľvek informovať či komentovať priebeh vyšetrovania.

Prípad 34-ročného Tótha budí pozornosť aj preto, že olympijský víťaz a majster sveta bol veľkým bojovníkom za očistu športu od dopingu. „Myslím si, že Tóth je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

Matej Tóth

Teraz najčítanejšie