Dal som si virtuálne preteky so Saganom, môžete aj vy. Išiel voľne, predbehol ma o hodinu

V júni som mal životnú formu, no pri porovnaní s Petrom Saganom som utrpel debakel. Zistené rozdiely poukazujú na výhody jazdy v pelotóne a predovšetkým na priepastný výkonnostný rozdiel medzi amatérskym a profesionálnym športom.

Peter Sagan na štarte majstrovstiev Slovenska. Foto N – Peter Kováč

Keď som sa v roku 2008 hlásil do cyklistického klubu v Žiari nad Hronom, mal som už 16 rokov a to sa trénerom cyklistiky zdalo veľa. V klube mali navyše plný stav, a keďže vychovávali úspešnú generáciu mládežníckych reprezentantov, chápem ich rozhodnutie neprijať nikoho nového.

Z negatívnej odpovede som si vtedy nerobil starosti. Na atletike mali voľné miesta a tak som začal s behom, ktorému sa aktívne venujem dodnes. V júli som sa stal vicemajstrom Slovenska v behu na 1500 metrov.

Bicyklovať, aj keď bez súťažných ambícii, som však neprestal, a keď som sa dozvedel, že trasa v okolí Žiaru nad Hronom, na ktorej som často trénoval, bude 25. júna trasou cyklistických majstrovstiev Slovenska a Česka, pokúsil som sa o virtuálne preteky s Petrom Saganom.

Na šampionáte okrem majstra sveta štartoval aj jeho brat Juraj, kolegovia Erik Baška či Michael Kolář a aj výborní českí cyklisti – Zdeňek Štybar, Ján Bárta či Petr Vakoč.

Na štarte majstrovského okruhu mi bolo jasné, že cyklistov v pelotóne nepredbehnem. Podľa čísel z atletickej dráhy som však vedel o dobrej, azda životnej, bežeckej forme, a dúfal som, že sa to aspoň čiastočne odrazí aj na cyklistickom výkone.

Virtuálne preteky som absolvoval s maximálnym úsilím a na rozdiel od profesionálov som absolvoval len jeden, nie sedem okruhov. Napriek tomu bol výsledný rozdiel priepastný.

Peter Sagan počas pretekov na cyklistických MSR a MČR 2017. Foto N – Peter Kováč

Kuchajda v Bratislave aj trasa Tour de France

Na virtuálne porovnanie sa s profesionálnymi cyklistami je najlepším nástrojom aplikácia Strava. Ide o štandardnú športovú aplikáciu predovšetkým pre cyklistov a bežcov, ktorá, rovnako ako desiatky podobných aplikácií, pomocou signálu GPS zaznamenáva absolvovanú trasu, čas aj tempo, ako aj ďalšie hodnoty o výkone či frekvencii. Výhodou a zároveň dôvodom obľúbenosti Stravy sú však takzvané segmenty.

V prípade segmentov ide o virtuálne vyznačený úsek trasy, na ktorom si športovci môžu medzi sebou porovnávať dosiahnuté výkony. Každý, kto takýmto úsekom (segmentom) prejde, je zaradený do tabuľky a vidí, či bol rýchlejší alebo pomalší ako športovci, ktorí úsek absolvovali pred ním.

Podmienkou zaradenia do tabuľky je, samozrejme, zapnutá aplikácia, pričom segment môže vytvoriť každý, kto má Stravu nainštalovanú.

V Bratislave je frekventovaným cyklistickým segmentom napríklad úsek od Mostu SNP k mostu Lafranconi, na ktorom Strava eviduje viac ako 26-tisíc záznamov.

Obľúbeným bežeckým segmentom je jeden okruh okolo jazera Kuchajda, na ktorom je aktuálne viac ako 18-tisíc záznamov. Podobné segmenty nájdete všade na svete, na trase Tour de France sú ich stovky.

Cyklistický segment od Mostu SNP k mostu Lafranconi

Strava je obľúbená aj medzi profesionálnymi cyklistami, čo umožňuje hodnoverné porovnanie výkonov amatérov s tými najlepšími.

V tohtoročnom pelotóne Tour de France používa spomínanú aplikáciu takmer tretina cyklistov vrátane Poliaka Michala Kwiatkowského, Nóra Alexandra Kristoffa či Arnauda Demara, ktorý predbehol Petra Sagana v dobre známej 4. etape.

Aj keď ide o mobilnú aplikáciu, cyklisti, ktorí Stravu používajú, nepretekajú s mobilom vo vrecku. GPS záznam z trate vložia do aplikácie pomocou tachometra či športových hodiniek.

Na cyklistických majstrovstvách Slovenska a Česka štartovalo 179 cyklistov, záznam z pretekov uložilo na Stravu 85 z nich.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Peter Sagan

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |