Denník N

Dal som si virtuálne preteky so Saganom, môžete aj vy. Išiel voľne, predbehol ma o hodinu

Peter Sagan na štarte majstrovstiev Slovenska. Foto N – Peter Kováč
Peter Sagan na štarte majstrovstiev Slovenska. Foto N – Peter Kováč

V júni som mal životnú formu, no pri porovnaní s Petrom Saganom som utrpel debakel. Zistené rozdiely poukazujú na výhody jazdy v pelotóne a predovšetkým na priepastný výkonnostný rozdiel medzi amatérskym a profesionálnym športom.

Keď som sa v roku 2008 hlásil do cyklistického klubu v Žiari nad Hronom, mal som už 16 rokov a to sa trénerom cyklistiky zdalo veľa. V klube mali navyše plný stav, a keďže vychovávali úspešnú generáciu mládežníckych reprezentantov, chápem ich rozhodnutie neprijať nikoho nového.

Z negatívnej odpovede som si vtedy nerobil starosti. Na atletike mali voľné miesta a tak som začal s behom, ktorému sa aktívne venujem dodnes. V júli som sa stal vicemajstrom Slovenska v behu na 1500 metrov.

Bicyklovať, aj keď bez súťažných ambícii, som však neprestal, a keď som sa dozvedel, že trasa v okolí Žiaru nad Hronom, na ktorej som často trénoval, bude 25. júna trasou cyklistických majstrovstiev Slovenska a Česka, pokúsil som sa o virtuálne preteky s Petrom Saganom.

Na šampionáte okrem majstra sveta štartoval aj jeho brat Juraj, kolegovia Erik Baška či Michael Kolář a aj výborní českí cyklisti – Zdeňek Štybar, Ján Bárta či Petr Vakoč.

Na štarte majstrovského okruhu mi bolo jasné, že cyklistov v pelotóne nepredbehnem. Podľa čísel z atletickej dráhy som však vedel o dobrej, azda životnej, bežeckej forme, a dúfal som, že sa to aspoň čiastočne odrazí aj na cyklistickom výkone.

Virtuálne preteky som absolvoval s maximálnym úsilím a na rozdiel od profesionálov som absolvoval len jeden, nie sedem okruhov. Napriek tomu bol výsledný rozdiel priepastný.

Peter Sagan počas pretekov na cyklistických MSR a MČR 2017. Foto N – Peter Kováč

Kuchajda v Bratislave aj trasa Tour de France

Na virtuálne porovnanie sa s profesionálnymi cyklistami je najlepším nástrojom aplikácia Strava. Ide o štandardnú športovú aplikáciu predovšetkým pre cyklistov a bežcov, ktorá, rovnako ako desiatky podobných aplikácií, pomocou signálu GPS zaznamenáva absolvovanú trasu, čas aj tempo, ako aj ďalšie hodnoty o výkone či frekvencii. Výhodou a zároveň dôvodom obľúbenosti Stravy sú však takzvané segmenty.

V prípade segmentov ide o virtuálne vyznačený úsek trasy, na ktorom si športovci môžu medzi sebou porovnávať dosiahnuté výkony. Každý, kto takýmto úsekom (segmentom) prejde, je zaradený do tabuľky a vidí, či bol rýchlejší alebo pomalší ako športovci, ktorí úsek absolvovali pred ním.

Podmienkou zaradenia do tabuľky je, samozrejme, zapnutá aplikácia, pričom segment môže vytvoriť každý, kto má Stravu nainštalovanú.

V Bratislave je frekventovaným cyklistickým segmentom napríklad úsek od Mostu SNP k mostu Lafranconi, na ktorom Strava eviduje viac ako 26-tisíc záznamov.

Obľúbeným bežeckým segmentom je jeden okruh okolo jazera Kuchajda, na ktorom je aktuálne viac ako 18-tisíc záznamov. Podobné segmenty nájdete všade na svete, na trase Tour de France sú ich stovky.

Cyklistický segment od Mostu SNP k mostu Lafranconi

Strava je obľúbená aj medzi profesionálnymi cyklistami, čo umožňuje hodnoverné porovnanie výkonov amatérov s tými najlepšími.

V tohtoročnom pelotóne Tour de France používa spomínanú aplikáciu takmer tretina cyklistov vrátane Poliaka Michala Kwiatkowského, Nóra Alexandra Kristoffa či Arnauda Demara, ktorý predbehol Petra Sagana v dobre známej 4. etape.

Aj keď ide o mobilnú aplikáciu, cyklisti, ktorí Stravu používajú, nepretekajú s mobilom vo vrecku. GPS záznam z trate vložia do aplikácie pomocou tachometra či športových hodiniek.

Na cyklistických majstrovstvách Slovenska a Česka štartovalo 179 cyklistov, záznam z pretekov uložilo na Stravu 85 z nich.

Peter Sagan na štarte MSR a MČR v cyklistike. Foto N – Peter Kováč

Z prvého na 83. miesto

Pri snahe porovnať svoj čas s Petrom Saganom som musel najprv majstrovský okruh absolvovať so zapnutou Stravou a následne na ňom vytvoriť spomínaný segment. Porovnanie dosiahnutého času s profesionálnymi cyklistami bolo potom vďaka prehľadnej tabuľke jednoduché.

Jedno kolo na trase majstrovstiev SR a ČR som odjazdil týždeň pred šampionátom. Začal som vo dvojici s kamarátom, ktorý však vydržal len prvé dva kilometre. Ďalej som pokračoval sám.

Okruh meral 25 kilometrov, prešiel som ho priemernou rýchlosťou 32,8 km/h s výsledným časom 45:43 min. Na segmente som sa vtedy zaradil na prvú priečku, no po šampionáte som klesol o 83 miest.

Záznam jazdy po majstrovskom okruhu

Už v polovici by ma stiahli z trate

Peter Sagan síce aplikáciu Strava nepoužíva, jeho dosiahnutý čas na okruhu sa však dal jednoducho zistiť pomocou tímového kolegu Michaela Kolářa, vedľa ktorého jazdil majster sveta od štartu až do cieľa.

Kolář aj Peter Sagan pretekali najrýchlejšie v prvom zo siedmich okruhov. Prešli ho v čase 34:48, teda o 11 minút rýchlejšie ako ja. Na šampionáte však neboli najrýchlejší.

P. Sagan aj Kolář na šampionáte takmer celý čas kontrolovali situáciu v pelotóne, kým na čele pretekov jazdili cyklisti v úniku. V ňom sa nachádzal aj Juraj Sagan a takisto Petr Vakoč, ktorý sa v prvom kole majstrovstiev postaral o úspešný únik.

Strava mu na vytvorenom segmente zaznamenala čas 32:43, čo znamená, že na jednom okruhu bol o 13 minút rýchlejší ako ja. A to ho ešte čakalo takmer 170 kilometrov pretekania.

Segment na okruhu cyklistických MSR a MČR

Cyklisti v úniku a takisto v pelotóne síce v ďalšom priebehu šampionátu spomalili, stále však jednotlivé kolá jazdili o šesť až osem minút rýchlejšie ako ja.

Peter Sagan navyše nepretekal s maximálnym úsilím. Jazdil pokojne v pelotóne, ktorý v istom momente šampionátu strácal na cyklistov v úniku až 15 minút. Ak by išiel majster sveta naplno, výsledný rozdiel by bol ešte výraznejší.

Porovnanie najlepších výkonov na jednom okruhu

cyklista čas okruhu strata
Petr Vakoč 32:43 min.
Peter Sagan 34:48 min.  + 2:05 min.
Ja 45:43 min.  + 13:00 min.

Preteky v Žiari nad Hronom a okolí napokon vyhral Čech Zdeněk Štybar, majstrom Slovenska sa stal Juraj Sagan. Jeho brat prišiel do cieľa o 12 minút neskôr.

Ak by som aj vydržal v tempe, v ktorom som odjazdil len jedno kolo (pretekári sedem), do cieľa by som prišiel hodinu po Petrovi Saganovi.

V skutočnosti by som však preteky nedokončil. Jeden zo slabších cyklistov, zrejme amatér, jazdil majstrovskú trať približne rovnakým tempom ako ja a rozhodcovia ho už po treťom okruhu stiahli z trate.

Aj keď porovnanie uvedených časov nie je objektívnym ukazovateľom výkonnosti, keďže výrazne zvýhodňuje cyklistov jazdiacich v pelotóne, ktorí nemusia toľko bojovať s odporom vetra, zistené rozdiely sú priepastné. Rovnako ako rozdiel medzi amatérskymi a profesionálnymi športovcami.

Rozhodca sťahuje z trate pomalšieho cyklistu Dukly Banská Bystrica. Foto N – Peter Kováč

Peter Sagan

Teraz najčítanejšie