Denník N

Vedci po prvý raz teleportovali fotón zo Zeme do vesmíru. Presunuli len informáciu, nie hmotu ako v Star Treku

Teleportácia v Star Treku. Ilustračné foto – Star Trek/IMDb
Teleportácia v Star Treku. Ilustračné foto – Star Trek/IMDb

Čína v technológii dominuje a po Spojených štátoch a Európskej únii prebrala štafetu svetového lídra vo výskume kvantovej teleportácie.

Čínski výskumníci tento týždeň oznámili, že úspešne teleportovali fotón zo Zeme na satelit, ktorý je vo výške 500 kilometrov a viac nad povrchom planéty.

Teoretický fyzik Daniel Nagaj z Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied pre Denník N povedal, že teleportácia sa nepodobala na tú zo Star Treku. „Pri Star Treku ste na jednej strane mali niečo hmotné, čo zmizlo a objavilo sa ako niečo hmotné na druhej strane. Pri kvantovej teleportácii, ktorú využili v tomto prípade, sa presúva len informácia, ale nie hmota.“

Odborník nám vysvetlil, že je to vôbec po prvý raz, čo vedci teleportovali stav fotónu zo Zeme do vesmíru. „Nerobili to v rámci jedného laboratória, alebo medzi dvoma laboratóriami prepojenými optickým káblom. Tieto fotóny leteli priamo atmosférou, zo Zeme na satelit,“ približuje experiment Nagaj.

Previazanie

Kvantová teleportácia vychádza zo zvláštneho javu, ktorý fyzici označujú ako previazanie (v angl. entanglement). Nagaj nám povedal, že si to laicky možno predstaviť tak, že „existujú dvojice častíc s vlastnosťami, ktoré sú medzi sebou previazané“.

Fyzik dodal: „Ak na jednom fotóne nameriate nejakú vlastnosť, napríklad že je horizontálne polarizovaný, tak viete o druhom fotóne povedať, že bude polarizovaný v kolmom smere, teda vertikálne. Platilo by to aj v prípade, keby ste polarizáciu merali v akomkoľvek smere.“

Teraz najčítanejšie