Ítečkár Suchal: Keby si minister vyskúšal e-schránky, pošta by sa nečítala ako cez tankový priezor

V štátnom IT sa trochu zatiahla ručná brzda, ale v nových projektoch veľkú zmenu nevidno, hovorí jeden zo spoluzakladateľov Slovensko.Digital.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Programátor Ján Suchal pred dvoma rokmi na Facebooku opísal, ako chceli na príklade katasterportálu ukázať lacné a efektívne riešenia pre IT systémy štátu a ako to napokon dopadlo. Pár mesiacov na to spoluzakladal Slovensko.Digital. 

Mení sa nálada alebo rozmýšľanie mladých ľudí, kóderov v tom, kde je ich etická hranica? My zvonku to vidíme tak, že zvlášť v Košiciach a Bratislave ich nikto nenúti robiť vo firmách, ktoré dodávajú zlé veci. Môžu ísť do iného bizniscentra, do Viedne a nájdu si robotu.

Povedal by som, že sú tri skupiny ľudí. Prví sú takí, ktorí to berú tak, že o tom naozaj nevedia. Robia si svoju robotu a neriešia, že nad tým je marža 200, 300 percent, ktorá je neopodstatnená. Potom sú ľudia, ktorí to vidia a snažia sa s tým robiť niečo, aby to išlo správnym smerom. To sú spravidla technickí riaditelia, ktorí sa chcú o tom odborne baviť a hľadať správne riešenie. Problém sa začína o poschodie vyššie, keď sa do toho začína montovať biznis a politika. Potom je skupina ítečkárov, ktorí sú oportunisti a berú to tak, že keď to neukradnem ja, ukradne to niekto iný a poďme na tom zarobiť. To je skupina ľudí, ktorá je mi veľmi vzdialená.

Mení sa to?

V skupine morálne krivších nevidím sebareflexiu, ale to nie je ani účel. Špeciálne oni Slovensko.Digital vnímajú ináč. Ale pre nás je zaujímavá masa ľudí, ktorá buď nevie, alebo sa rozhoduje, a tam sa to začalo hýbať. Itečkári sú dnes v situácii, že si môžu vyberať. Ak my itečkári si dnes nevieme sami upratať, čo čakáme od učiteľov?

Poďakovanie od koho vás v Slovensko.Digital potešilo a prekvapilo?

Cítime veľkú podporu od úradníkov, vnímajú nás ako partnera. Pred dvoma rokmi som bol veľký pesimista, že to nemôže fungovať. Teraz, keď sa bavím s úradníkmi, vidím, že robia mravčiu robotu, ktorá aj keď nezlepšuje stav, tak dokáže zabrzdiť najväčšie excesy. Po malých kúskoch sa to hýbe k tomu, že to tu bude lepšie fungovať. Veľmi rád sa s nimi bavím, dávajú mi facku reality. Zvonku to vyzerá jednoducho, zvnútra je to komplikovanejšie. Oni zas nemajú komplexný pohľad zvonku. Je to dobré vzájomné spolupracovanie.

Aj vy ste mali pocit, že strední a nižší úradníci majú veľký pocit nedocenenia a dobre im padne, keď ich niekto pochváli?

Podľa mňa je to veľmi frustrujúca robota. Je to zúfalo zaplatené, nad vami sú ľudia, ktorí majú rôzne motivácie. Keď niečo urobíte zle, je to vaša chyba, keď dobre, pochváli sa šéf nad vami. To je aj vo firmách, ale mám pocit, že úradníci si viac vyžierajú neúspechy a je na nich väčší tlak, aby sa neurobila chyba. Za tie dva roky mám pocit, že sa to s úradníkmi pohlo lepším smerom. Ak by som si mal želať dve veci, aby štátne IT bolo lacnejšie a malo pridanú hodnotu, tak podľa mňa treba uťať veľké projekty a druhá vec sú ľudské kapacity. Treba nájsť spôsob, ako nájsť normálnych ľudí a normálne ich zaplatiť.

Vy máte príjem zo Slovensko.Digital alebo popri tom aj programujete?

Okrem toho nemám iný príjem. Robil som kedysi školenia, predtým vývoj na zákazku, ale teraz je to to hlavné, čo ma živí.

Poškodili ste finančne svoju rodinu tým, že ste išli do Slovensko.Digital?

Na začiatku som bol veľmi veľký investor. Asi pol roka sme naozaj skoro fulltime robili zadarmo. Teraz po roku sa to možno vyrovnalo.

U kamarátov máte za to rešpekt, alebo sa chytajú za hlavu?

To nebolo ohrozenie rodiny. Áno, keby som išiel robiť do komerčného sektora, tak by som zarobil možno aj o polovicu viac peňazí. Neviem. Pre mňa sú v tomto momente dôležitejšie iné vecí. To, čo robím, ma baví, aj keď niekedy frustruje, ale vidím v tom zmysel. To, čo spravili učitelia, keď išli štrajkovať, bola pre mňa oveľa väčšia vec.

Michal Truban a Progresívne Slovensko vám spôsobili veľké alebo malé problémy v autorite pri rokovaniach?

V princípe nám to nepoškodilo nijak. Nestalo sa, že by sme na nejakom rokovaní narazili na to, že veď vy tu robíte politiku. Bavíme sa na technickej a odbornej úrovni a na také veci tam ani nie je miesto. Dávali sme si na to pozor. Pred voľbami nás oslovovali rôzne politické strany, chceli s nami robiť tlačovky a my sme to všetko odmietali. Dohoda s Trubanom bola, že v momente, keď sa začnú meniť na politickú stranu, urobí všetko pre to, aby neohrozil Slovensko.Digital. Neoficiálne už pre nás nerobí, v najbližšom čase od nás odíde aj oficiálne.

Ján Suchal (34)

Je programátor a spoluautor projektov foaf.sk, otvorenezmluvy.sk či datanest.sk. Je jedným zo spoluzakladateľov IT platformy Slovensko.Digital. Vyštudoval informatiku na STU v Bratislave.

Aké máte momentálne príjmy?

Všetkých darcov zverejňujeme na našom webe. Gro tvoria firmy, ktoré sú hlavní sponzori, potom sú tam bežní prispievatelia, tam sme vyzbierali okolo 25-tisíc eur. Ešte máme príjem zo služieb, tie vždy poskytujeme najprv v nejakom režime zadarmo.

Koľko máte platiacich ľudí v službe GovBox na zjednodušenie správy štátnych schránok?

Sú to zatiaľ rádovo stovky. Biznis model máme nastavený tak, že keď nechodia správy, tak firma za to neplatí. Sami sme zvedaví, koľko toho chodí ľuďom. Ja mám schránku aktivovanú rok a zatiaľ mi tam prišli dve veci a obe boli zo Sociálnej poisťovne.

Nový dizajn elektronických schránok sa vám páči?

Podľa mňa to rieši jeden z problémov, že sa tam nedali poriadne prezerať správy. Ja som to volal tankový priezor. Už len to, že sa správy natiahli na celú obrazovku a je ich vidieť, je oveľa lepšie.

Ako sa to môže stať, že niekto naprogramuje do e-mailu tankový priezor?

Ak to niekto videl, musel povedať, že stačí to takto, ak to nevidel, potom sa pýtam, na čo je akceptačné testovanie. Ja by som bol naozaj rád, aby sa tu zaviedlo to, čo je v Anglicku, že minister alebo vyšší štátny úradník to odprezentuje, že takto to funguje a ja som s tým spokojný. Veď to je jeho dieťa. Ja chcem byť hrdý na projekty, ktoré robím. A keď s tým nie som spokojný, tak to nespustím alebo tam dám oznam, že na tom ešte pracujem.

Pred dvoma rokmi ste boli prvý ítečkár, ktorý veľmi kriticky napísal o verejných IT zákazkách a pomohli ste spustiť vlnu verejného záujmu o tú tému. Keď sa dnes pozriete na to, ako vyzerá elektronická verejná správa a IT zákazky, máte radosť?

Nemám výrazne viac

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Verejné IT zákazky

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |