Dankov muž má zarábať na spornej štátnej IT zákazke

Firma šéfa služobného úradu ministerstva obrany a bývalého suseda a chránenca predsedu SNS podpísala zmluvu so štátnou IT agentúrou NASES v 30-miliónovom tendri so zvláštne nastavenými podmienkami. Ján Hoľko aj ministerstvo obrany otázky na biznis v politike ignorujú.

Ján Hoľko (v strede) je verejnosti takmer neznámy, v mnohých veciach však rozhoduje on a nie minister Peter Gajdoš (vpravo). Foto – MOSR

Menšia jednoposchodová budova v susedstve bratislavského areálu J&T Westend vyzerá ako obchodný dom s nábytkom či stavebninami z 80. alebo 90. rokov. Je to chybný úsudok, budovu vlastní IT firma Sofos a sídlo v nej našla aj spoločnosť R-Sys. Obe firmy mali štátne zákazky. Sofos práve siaha na najväčšiu štátnu zákazku vo svojej viac ako 20-ročnej histórii.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) so Sofosom a jeho partnerom z konzorcia v tendri – banskobystrickou firmou MindIT – podpísala rámcovú zmluvu, na základe ktorej sa môže dostať k zákazkám až za 33 miliónov eur.

Podobne veľkých IT tendrov urobí štát ročne niekoľko. Na tomto sú zvláštne dve veci. Prvou je práve firma Sofos a jej previazanosť na vládnu politiku. Spoločnosť roky ovládal bývalý vojak a absolvent Vojenskej politickej akadémie Klementa Gottwalda Ján Hoľko. Tento muž od roku 1995 až do roku 2011 podnikal vo firme Alfa VS s posledným veliteľom ŠtB a neskorším spolupracovníkom skupiny Penta Alojzom Lorencom.

Sídlo spoločnosti Sofos. Foto N – Tomáš Benedikovič

Hoľko bol zároveň susedom predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka v obci Miloslavov a ten si ho minulý rok po voľbách vybral za vedúceho úradu ministerstva obrany, teda faktickú dvojku rezortu hneď po ministrovi Petrovi Gajdošovi. Medzi zamestnancami ministerstva sa špekuluje, či Hoľkov vplyv a priama previazanosť s Dankom z neho nerobí mocnejšieho muža, než je samotný minister.

Ján Hoľko nemá väzby iba na SNS. V minulosti robil poslaneckého asistenta Viliamovi Jasaňovi zo Smeru, ktorý je teraz riaditeľom odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády a zároveň šéfom kancelárie bezpečnostnej rady.

Vplyv Hoľkovcov sa nekončí na ministerstve obrany. Jeho dcéra Anna Ďurfina riadi Agentúru na podporu výskumu a vývoja, ktorá patrí pod ministerstvo školstva a ďalšieho nominanta SNS Petra Plavčana. Ďurfina je bývalou advokátskou koncipientkou Andreja Danka.

Konečný užívateľ výhod

Čo má Hoľko so Sofosom? Do júna minulého roka bol jeho riaditeľom a väčšinovým vlastníkom. Keď sa stal šéfom úradu na obrane, z firmy sa naoko stiahol. Zmenila sa z eseročky na akciovú spoločnosť, takže jej vlastníci nie sú na prvý pohľad v elektronickom obchodnom registri viditeľní. Do orgánov firmy sa po ňom dostal Peter Hoľko a Agáta Hoľková, čo sú podľa bydliska príbuzní súčasného vysokého funkcionára ministerstva obrany.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |