Dankov muž má zarábať na spornej štátnej IT zákazke

Firma šéfa služobného úradu ministerstva obrany a bývalého suseda a chránenca predsedu SNS podpísala zmluvu so štátnou IT agentúrou NASES v 30-miliónovom tendri so zvláštne nastavenými podmienkami. Ján Hoľko aj ministerstvo obrany otázky na biznis v politike ignorujú.

Ján Hoľko (v strede) je verejnosti takmer neznámy, v mnohých veciach však rozhoduje on a nie minister Peter Gajdoš (vpravo). Foto – MOSR

Menšia jednoposchodová budova v susedstve bratislavského areálu J&T Westend vyzerá ako obchodný dom s nábytkom či stavebninami z 80. alebo 90. rokov. Je to chybný úsudok, budovu vlastní IT firma Sofos a sídlo v nej našla aj spoločnosť R-Sys. Obe firmy mali štátne zákazky. Sofos práve siaha na najväčšiu štátnu zákazku vo svojej viac ako 20-ročnej histórii.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) so Sofosom a jeho partnerom z konzorcia v tendri – banskobystrickou firmou MindIT – podpísala rámcovú zmluvu, na základe ktorej sa môže dostať k zákazkám až za 33 miliónov eur.

Podobne veľkých IT tendrov urobí štát ročne niekoľko. Na tomto sú zvláštne dve veci. Prvou je práve firma Sofos a jej previazanosť na vládnu politiku. Spoločnosť roky ovládal bývalý vojak a absolvent Vojenskej politickej akadémie Klementa Gottwalda Ján Hoľko. Tento muž od roku 1995 až do roku 2011 podnikal vo firme Alfa VS s posledným veliteľom ŠtB a neskorším spolupracovníkom skupiny Penta Alojzom Lorencom.

Sídlo spoločnosti Sofos. Foto N – Tomáš Benedikovič

Hoľko bol zároveň susedom predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka v obci Miloslavov a ten si ho minulý rok po voľbách vybral za vedúceho úradu ministerstva obrany, teda faktickú dvojku rezortu hneď po ministrovi Petrovi Gajdošovi. Medzi zamestnancami ministerstva sa špekuluje, či Hoľkov vplyv a priama previazanosť s Dankom z neho nerobí mocnejšieho muža, než je samotný minister.

Ján Hoľko nemá väzby iba na SNS. V minulosti robil poslaneckého asistenta Viliamovi Jasaňovi zo Smeru, ktorý je teraz riaditeľom odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády a zároveň šéfom kancelárie bezpečnostnej rady.

Vplyv Hoľkovcov sa nekončí na ministerstve obrany. Jeho dcéra Anna Ďurfina riadi Agentúru na podporu výskumu a vývoja, ktorá patrí pod ministerstvo školstva a ďalšieho nominanta SNS Petra Plavčana. Ďurfina je bývalou advokátskou koncipientkou Andreja Danka.

Konečný užívateľ výhod

Čo má Hoľko so Sofosom? Do júna minulého roka bol jeho riaditeľom a väčšinovým vlastníkom. Keď sa stal šéfom úradu na obrane, z firmy sa naoko stiahol. Zmenila sa z eseročky na akciovú spoločnosť, takže jej vlastníci nie sú na prvý pohľad v elektronickom obchodnom registri viditeľní. Do orgánov firmy sa po ňom dostal Peter Hoľko a Agáta Hoľková, čo sú podľa bydliska príbuzní súčasného vysokého funkcionára ministerstva obrany.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |