Denník N

Ruský prezident Spojených štátov

Pre Rusko je Trump výhrou, či už zostane v čele USA, alebo bude musieť s hanbou predčasne odísť.

Trumpovci by sa radi stali ďalšou americkou politickou dynastiou, akou boli/sú Kennedyovci, Bushovci či Clintonovci. Snaha urobiť z politiky a zo získaných funkcií biznis pre celú rodinu je u nich zjavná a oproti svojim predchodcom sa ňou ani netaja. Naopak, vystavujú ju na obdiv tým, ako obsadili Biely dom a ako Trump posiela svoju dcéru (bez akejkoľvek demokratickej politickej legitimizácie) na medzinárodné rokovania.

Trumpovci sa však asi nestanú ďalšou politickou dynastiou. Na ich rodinkárstve vidieť nielen to, ako strašne by chceli, ale aj to, že to dokážu robiť len veľmi hlúpo, vulgárne a bez štipky súdnosti. Mnohým Trumpovým voličom neprekáža, že rodina ich prezidenta pri konzumácii výhod moci tak mľaská, nevie sa správať slušne a porušuje nepísané pravidlá – veď aj preto ich volili.

Neprekáža im ani to, že Trumpovo rodinkárstvo odkazuje na iné chápanie politiky, než aké sa nosí v Spojených štátoch, a skôr je to niečo z Ázie či z Južnej Ameriky. Stále im však záleží na ilúzii, že je Trump napriek týmto svojim vlastnostiam schopný a úspešný. Aféra Donalda Trumpa juniora s ruskou právničkou a fakticky agentkou ruskej vlády však Trumpovcov nepoškodzuje len pre silné podozrenie z porušovania zákonov. Možno ešte horšie pre nich je, že v plnej nahote predvádza ich neuveriteľnú neschopnosť a naivitu prameniace i z pocitu, že im všetko prejde.

V USA je teraz hlavnou otázkou, ako sa pod ťarchou pribúdajúcich dôkazov o ochote Trumpovej rodiny porušovať zákony a zásady demokratickej politiky zachovajú republikáni. Je pochopiteľné, že sa nechcú podieľať na odvolaní vlastného prezidenta tak krátko po jeho nástupe do funkcie. Najmä ak je strana v kríze, rozdelená a takýto krok by ju mohol pochovať – stále by s Trumpom odišlo veľa jej voličov. Republikánov však bezpečne zničí i to, ak budú ešte dlho obhajovať neobhájiteľné. Svojho času presadzovali odvolanie Billa Clintona za neporovnateľne menšie prešľapy.

Rusko naopak môže byť spokojné. Jeho hlavným cieľom je oslabiť Ameriku a dôveru v demokraciu, vyvolávať na Západe krízu a chaos. Ak Trump so svojimi maniermi a porušovaním zákonov zostane v úrade, ktorý získal v spolupráci s cudzou mocnosťou s nepriateľskými úmyslami, Rusko svoj cieľ dosiahne. To isté však platí v opačnom prípade, ak Trump svoj úrad opustí predčasne a s hanbou. Aj to prinesie krízu a zmätok, čo je pre Rusko tiež dobré. Napriek tomu je druhé riešenie pravdepodobne lepšie pre Ameriku samotnú. Z principiálne riešenej krízy môže vyjsť posilnená, trvalo neliečená a hnisajúca rana ju bude len oslabovať.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie