Denník N

V Prešove po piatich rokoch dokončili sotva štvorkilometrovú cestu

Na snímke situácia v roku 2013 za novou okružnou križovatkou pri vjazde do Prešova od Košíc. Foto – TASR
Na snímke situácia v roku 2013 za novou okružnou križovatkou pri vjazde do Prešova od Košíc. Foto – TASR

Stavba v Prešove je raritou aj na slovenské pomery, natiahla sa takmer dvojnásobne, stavbárov vymenili a mesto vyhlásilo mimoriadny stav.

Aktualizované o 15:13. V Prešove sa motoristi po viac než piatich rokoch dočkali ani nie štvorkilometrovej, ale kľúčovej cesty. Štvorpruhový úsek mestom odovzdával štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček (Smer).

„Sme na konci dlhej cesty. Táto cesta do veľkej miery odkloní tranzit na hlavnom cestnom ťahu z východu na západ mimo centra mesta,“ povedal.

Neodovzdáva sa všetko naraz, ale postupne počas piatku a soboty. Štvrtkový výjazd je skôr oficiálnou oslavou novej cesty.

Keby išlo všetko podľa plánu, Prešovčania a motoristi, ktorí mestom len prechádzajú, by po novej ceste prvej triedy jazdili už viac než dva roky. V zmluve na stavbu z mája 2012 sa totiž písalo, že bude hotová do 36 mesiacov.

Pre porovnanie: Stavba relatívne jednoduchej blízkej 11-kilometrovej časti D1 na úseku Fričovce – Svinia trvala 4 roky. Ešte o pol roka menej trvalo štátu, kým postavil 9,5-kilometrový úsek diaľnice pri Levoči (od Levoče po Spišské Podhradie).

Rýchlejšie o 15 minút

Namiesto toho hlásili z Prešova sústavne kolóny. Cesta 10-kilometrovým úsekom k výpadovke na Košice trvala aj 50 minút.

Vďaka krátkej novej ceste by mali šoféri jazdiť plynulejšie, tranzitujúci aj naďalej zostanú aj na sídliskách.

Ondrej Matej, šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo a bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, odhaduje, že najviac šoféri zmenu pocítia cestou od západu na Košice, tam sa cesta môže skrátiť aj o 15 až 20 minút.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Obchvat Prešova

Teraz najčítanejšie