Pacienti nebudú doplácať viac a drahé lieky budú dostupnejšie, sľubuje Drucker

Ministerstvo zdravotníctva zvyšuje maximálnu cenu lieku, ktorú je ochotné zaplatiť.

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Nie je pravda, že ak prejde nový Druckerov zákon o lieku, budú pacienti za drahé lieky doplácať stovky až tisíce eur, ako hlásili posledné dni titulky. Pravda je len to, že poisťovne za niektoré lieky zaplatia naozaj len 70 percent oficiálnej ceny. Zvyšok zaplatia najmä farmafirmy, ktoré dajú na niektoré veľmi drahé lieky zľavu. Od nemocníc a lekárov sa očakáva, že v týchto výnimočných prípadoch nájdu peniaze, aby zaplatili päť percent z oficiálnej ceny lieku.

No hlavne reč je len o veľmi úzkej skupine liekov, ku ktorým niektorí pacienti doteraz nemali prístup, lebo ich poisťovne preplácali len na výnimku. Predpokladaný dôsledok novely však je, že liekov dostupných pre pacientov by malo byť viac a mali by byť lacnejšie alebo za rovnaké ceny.

Novela zákona o lieku, ktorá je v pripomienkovom konaní, navrhuje viacero veľkých zmien v preplácaní liekov. Slabá komunikácia ministerstva zdravotníctva k týmto zmenám však spôsobila, že viaceré pacientske organizácie mali pocit, že sa situácia pre ľudí prudko zhorší.

Dôkazy, že zmeny navrhované Druckerom môžu v praxi fungovať, dáva súkromná poisťovňa Dôvera, ktorá už zľavy pri veľmi drahých liekoch úspešne vyjednáva s firmami, a tento jej postup pacientov nepoškodzoval.

Okrem poriadku v liekoch na výnimku sú najdôležitejšie zmeny v navrhovanom zákone, ako zvýšenie sumy, ktorú je štát za najdrahšie lieky ochotný zaplatiť, firmy budú môcť bojovať o pacientov znižovaním doplatkov, ceny generík sa budú povinne znižovať od momentu ich vstupu na trh, ťažko chorí budú platiť už len symbolické doplatky. Zdraženie pre pacientov by mohlo nastať v prípade niektorých zdravotných pomôcok, ktoré však budú môcť nahradiť inými, ktoré sa preplácajú vo väčšine krajín Únie.

1. Cena roku života, ktorú sme ochotní platiť, sa zvýši

V slovenskom systéme preplácania liekov existuje hranica,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |