Pomoc pre ružomberské papierne je v poriadku, inak by Mondi investoval mimo Únie, rozhodla Európska komisia

Štát odpustí podniku, ktorého spolumajiteľom je Milan Fiľo, na daniach 49 miliónov eur a ten tu investuje 310 miliónov eur a zamestná sto ľudí.

Premiér Robert Fico a spolumajiteľ Mondi SCP Milan Fiľo. Foto – Tasr

Aktualizované o 13:36 Je to už viac než rok, odkedy Slovensko schválilo 49-miliónovú investičnú pomoc pre ružomberské papierne Mondi SCP v spoluvlastníctve Milana Fiľa. Teraz Európska komisia vydala posudok, podľa ktorého sú daňové prázdniny v poriadku.

„Investičná pomoc poskytnutá Slovenskom podporí plány podniku Mondi SCP investovať 310 miliónov eur do existujúcej prevádzky v Ružomberku na výrobu vlnitej kartonáže,“ píše Európska komisia v stanovisku.

Konštatuje v ňom aj to, že bez investičnej pomoci by papierne investovali v inej lokalite mimo „Európskeho hospodárskeho priestoru“ a že „pomoc bola obmedzená na minimum, pretože sotva vykompenzovala finančnú nevýhodu podniku“.

Brusel pomoc na rozšírenie papierenskej výroby odsúhlasil ešte v marci 2016, pre jej veľkosť ju skúmali ešte zvlášť. V Bruseli preverovali hlavne to, či by bez štátnej pomoci papierne investovali aj samy a či pomoc nepokriví podnikateľské prostredie.

Už menej Komisia skúma ostatné okolnosti, za akých bola táto dotácia schválená.

To sa udialo päť dní po voľbách. Vtedy dosluhujúci minister hospodárstva Vazil Hudák pomoc odobril.

Stalo sa to bez verejnej debaty, s následným zverejnením, pretože pre stimuly k investíciám nad 200 miliónov eur schválili v minulosti výnimku: nemusia prechádzať vládnym rokovaním, cez ktoré sa verejnosť o investičných stimuloch spravidla dozvedá. Stačí na ne aj podpis ministra hospodárstva a potom súhlas z Bruselu.

Daňové prázdniny pre ružomberské papierne nie sú prvé, ktoré štát schvaľoval v špeciálnom režime. Pomoc mimo verejnej debaty dostala aj chemička Duslo Šaľa z portfólia Agrofertu Andreja Babiša. Požiadala o ňu v máji 2014, a to päť dní po tom, ako začala platiť výnimka na verejnú debatu pre veľké investície.

V júni pomoc v hodnote takmer 60 miliónov eur na ministerstve hospodárstva schválili a v júli premiér Robert Fico informácie o stimule nekomentoval s tým, že nevidel žiaden návrh, ktorý by bol vo vláde.

„Vyjadrím sa, keď bude vo vláde,“ povedal vtedy premiér.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |