Byt poniže horí a ja čakám na záchranu

Vlani v novembri začalo v byte dôchodkyne na treťom poschodí bratislavského paneláka v Dúbravke horieť, bývala som vtedy o štyri poschodia vyššie. Prečítajte si, ako som prežila nešťastnú udalosť, pri ktorej zomreli dve ženy, uväznená v horiacom dome.

November 2016 – požiar v paneláku v bratislavskej Dúbravke vznikol na 3. poschodí, dym stúpal až po najvyššie 8. poschodie. Zabil dvoch ľudí. Foto – TASR

Cítim dym.

Otvorím balkónové dvere, ale zápach cítim ešte prenikavejšie. V prvej chvíli sa nad tým nepozastavím, je desať hodín večer a z neďalekého domu služieb, kde je aj reštaurácia s terasou, párkrát dym až k bytu, kde bývam, prenikal, asi z tamojšej kuchyne.

Zatvorím balkónové dvere, ktoré som predtým mala len na vetračku, a usadím sa v izbe.

Po chvíli cítim dymový zápach znovu, napriek tomu, že už sú všetky okná zatvorené. Zahľadím sa na zapálený kahančekový svietnik na stole, či už dohára, a preto ten zápach. Stále horí silným plameňom, takže zápach nejde z neho.

Druhýkrát otvorím balkónové dvere. Smrad je prenikavejší, tak sa nakloním z balkóna. Vonku je síce tma, no park a chodníky v ňom osvetľuje niekoľko lámp. Nakloním sa a o niekoľko poschodí nižšie vidím biely dym, ktorý sa valí z bytu.

Som v horiacom dome

Vybehnem k dverám bytu a otvorím ich. Na chodbe je tma, nič nevidno, no zápach tam cítiť silnejšie. Dym sa valí panelákom. Rýchlo dvere zatvorím a bežím k telefónu.

Snažím sa spomenúť si na číslo hasičov, vybavia sa mi len trojčíslia 150, 155 a 158, ktoré nás učili ešte v škole. Nikdy som ich nevytáčala, na 112 si ani nespomeniem.

Beriem do ruky mobil a vytáčam 150, hlásim, že v paneláku horí, aj keď oheň našťastie blízo seba nevidím. Diktujem, v ktorom paneláku a na akej ulici cítim zápach a vidím dym z bytu na nižšom podlaží.

Položím mobil a snažím sa premýšľať. Inštinktívne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |