Vracajú sa do školy a plnia si sny, na univerzitách tretieho veku študujú tisíce našich seniorov

Sedemdesiatničky Nadežda a Ljuba študujú dejiny výtvarného umenia. Občas sa im zdá, akoby sa vrátili v čase – opäť si píšu poznámky aj domáce úlohy.

Nadežda Kolárová (vľavo) a Ljuba Macášková (vpravo). Foto N – Tomáš Benedikovič

Jedna zbožňuje Rembrandta, druhá má najradšej impresionizmus. Obe vyštudovali chémiu, ale chceli sa dozvedieť čosi viac aj o umení.

“Ľudia si myslia, že keď človek odíde do dôchodku, tak nemá čo robiť. Ale kdeže. Stále je čo robiť,” hovorí 79-ročná Ljuba Macášková, najstaršia absolventka Univerzity tretieho veku na Univerzite Komenského.

Ljuba je Ruska a na Slovensko prišla v roku 1962. Vyštudovala chémiu na Slovenskej technickej univerzite a zostala na nej aj učiť, na univerzite strávila 50 rokov.

V sedemdesiatke sa do školy opäť vrátila. Aj so švagrinou Nadeždou Kolárovou, ktorá je od nej o sedem rokov mladšia, sa prihlásili na kurz Dejín výtvarného umenia.

“Ten učiteľ je taký sympaťák, mám pocit, že polovička triedy je do neho zamilovaná,” hovorí Nadežda Kolárová o lektorovi Tomášovi Surom.  “Je vtipný, veľmi dobre rozpráva a ženy ho tam majú rady.” Spolu so švagrinou sa začnú smiať a hanblivo si rukou zakryjú ústa.

Vzdelávanie vo vyššom veku je na Slovensku ženskou záležitosťou. Na Univerzite tretieho veku ženy dominujú vo všetkých kurzoch. Iba jeden z desiatich študentov je muž.

Ich počet bol vyrovnaný len v roku 1990, keď sa kurzy pre seniorov organizovali prvý raz.

V roku 2005 sa na Trenčianskej univerzite konali prvé promócie absolventov univerzity tretieho veku. Foto – TASR

Tvorivé písanie aj záhradníctvo

Nadežda sa občas cíti, akoby sa vrátila späť na vysokú školu. “Mala som také školské déja vu,” hovorí. “Vytiahnite si perá, diktuje sa, píšeme ostošesť,” opisuje situáciu, ktorá jej študentské časy pripomína najviac.

Prednášky na univerzite tretieho veku bývajú každé dva týždne. Prihlásiť sa môžu tí, ktorí majú minimálne maturitu a päťdesiat rokov.

Na univerzitu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |