Denník N

Výroba histórie

Vladimír Mečiar na jednom pódiu s aktérmi novembra 89.
Vladimír Mečiar na jednom pódiu s aktérmi novembra 89.

Zrušením Mečiarových amnestií sa mečiarizmus zďaleka nekončí. Mohol by to byť začiatok konca, ak nájdeme v sebe silu povedať si pravdu.

Autor je spoluzakladateľ VPN

Myslel som si, že na tému Mečiara sme si už povedali všetko. Robím veľa rozhovorov v Česku, pretože to súvisí s mojou prácou, ktorá má verejný charakter. Odpovedám teda na otázky redaktorov, ktoré sa často týkajú aj mojej politickej minulosti. Nevyhýbam sa žiadnym otázkam vrátane tých o Mečiarovi. Priznám sa, že ma to trochu nudí, pretože som už povedal prakticky všetko, a to niekoľkokrát. Moja spolupráca s ním je verejne známa, rovnako ako aj zásadný konflikt a rozchod, takže Zajacovo tvrdenie, že sa vraj tvárim, ako keby som s ním nemal nikdy nič spoločné, je schválnosť a obyčajná hlúposť. Je trochu úsmevná formulácia, keď píše: … poznal dobre ako my všetci. Mal na mysli, že som vedel to, čo oni, vo vedení VPN v januári a neskôr na jar. Nuž mýliš sa, Peter. Nevedel! A ty to dobre vieš.

Nevyhovárajte sa na Dubčeka, že Mečiar bol jeho človek. Dubček sa už nemôže brániť. Vy ste Mečiara urobili ministrom vnútra napriek tomu, že, ako tvrdíš, trenčianska VPN bola proti tomu. Prečo ste to teda urobili?! Lebo Dubček? Nie, Peter, to je vaše maslo. Vy ste ho o pár mesiacov neskôr nominovali do volebnej kampane. Pýtam sa prečo. Toto, dúfam, nechcete hodiť na Dubčeka. Pri tejto príležitosti ste ma s Mečiarom zoznámili. Dokonca ste ma niekoľkokrát s ním poslali do volebnej kampane. Niektorí z vás s dôvetkom, že je to génius. Dôveroval som vám, a tak mi trvalo niekoľko mesiacov, kým som zistil, že ste sa trochu sekli. Keby ste niekedy v budúcnosti chceli ešte písať o tom, ako vznikol Mečiar, skúste zohnať fotku, na ktorej ste spolu s ním. Bude to presnejšie vystihovať skutočnosť, pretože je to vaše dieťa. Nevydarené, ale vaše!

Pokiaľ ide o diskusiu medzi Slavomírom Stračárom a Vladimírom Mečiarom, v ktorej som sa údajne vehementne postavil na Mečiarovu stranu, opisuješ tú situáciu trochu nepresne. Niekoľkí z nás boli oslovení ako možní kandidáti na funkciu predsedu vlády s tým, aby povedali predstavu o tom, ako by túto funkciu vykonávali. Vypočuli sme si asi štyri prejavy. Boli dosť nepresvedčivé. Potom nasledoval Mečiar. Keď skončil, nastala dlhá pauza. Pozerali sme jeden na druhého a bolo jasné, že jeho vízia bola v inej kategórii. Keďže som nasledoval po ňom, úprimne som sa priznal, že nie som schopný takto formulovať koncepciu vykonávania funkcie premiéra a vzdávam sa kandidatúry v prospech Mečiara. To bola celá tebou spomínaná „vehemencia“. Vôbec to nebránilo nikomu ďalšiemu pokračovať v prezentácii, alebo vysloviť akýkoľvek iný názor. Podľa mojich spomienok to bolo prijaté spontánne a jednomyseľne. Prečo si sa vtedy neozval, Peter? Prečo si nám nepovedal, že košická VPN má opodstatnené výhrady? Keďže sa tak nestalo, pokračovali ste vo výrobe Mečiara.

Áno, VPN vyrobila Mečiara! Je pravdou, že na jar 1991 ste to, čo ste vyrobili, chceli odvolať. Hovorím zámerne v strednom rode. Nevidel som na to žiadny dôvod. Okrem toho členovia vedenia VPN, ktorí nekandidovali vo voľbách, a teda nemali volebnú legitimitu, neprijali žiadnu funkciu, nemali ústavnú zodpovednosť, riadili tých, ktorí túto legitimitu mali, vrátane ústavnej zodpovednosti. Takto to predsa nemohlo fungovať. Bol som svedkom, že Mečiar ponúkal svoju funkciu. Škoda, že nikto z vedenia VPN nemal gule zobrať tú zodpovednosť. Nemuseli ste ho neskôr odvolávať.

Keď niekto nehovorí pravdu, obyčajne si sám šliapne na jazyk. Nemožno tvrdiť, že Mečiar mal pred odvolávaním osemdesiatpercentnú popularitu, a vzápätí, že popularitu mu vyrobilo moje vystúpenie v televízii. Iba jedno z týchto tvrdení môže byť pravdivé. Neviem, ako kolektív autorov dospel k tvrdeniam, že „zamlčiavam čas“, alebo čokoľvek zo svojej politickej minulosti. Tvrdia to možno preto, že sa očividne takýchto praktík dopúšťajú oni.

So značkou SO som na stretnutie s ODS prišiel zámerne, aby som vyšiel v ústrety tým novinárom, ktorí ma nezmyselne označili za nacionalistu. Chcel som im dopriať, aby mali chvíľu pravdu. Bol v tom trošku zmysel pre humor. Túto situáciu som už mnohokrát objasnil a kolektívu autorov je nepochybne známa. Takže ako úprimný priateľ českej kultúry sa tak trochu hanbím. Áno, hanbím sa za niektorých novinárov tej doby. A keď vidím, ako manipulujete s kontextom, tak trochu aj za vás.

V oblasti medzinárodnoprávnej subjektivity a ich možností dávam do pozornosti Španielsko-Katalánsko, Anglicko-Škótsko, Kanada-Quebec atď.

Komplot je výraz, ktorý logicky zapadá do pamfletu kolektívu autorov. Vtedajší riaditeľ televízie na otázku, či vedenie VPN chcelo vidieť nahrávku Mečiarovho vystúpenia pred odvysielaním, odpovedal áno! Bol som pri tom, videl som ho a počul. Niet o tom najmenších pochýb. Okrem toho niektorí z VPN mi to neskôr osobne potvrdili. Podaktorí dokonca dodali, že boli prekvapovaní niektorými Mečiarovými vyjadreniami, a že ako členovia vedenia majú na to právo. Nuž ja som si to vtedy nemyslel. A nemyslím si to ani dnes. Takže, priatelia, pozbierajte v sebe zvyšky chlapskej hrdosti a povedzte to aj verejne. Prestaňte zamlčiavať čas!

Z HZDS som neodišiel medzi prvými. Odišiel som prvý. V marci 1993. A nie k moci. Z vlády do opozície. Rovnako ako z VPN. Svoje rozhodnutia som vždy prijímal na základe presvedčenia a nie akýchkoľvek kalkulácií.

Niektoré vyjadrenia kolektívu autorov vnímam ako osobné invektívy, a preto na ne nebudem reagovať. K ľuďom, s ktorými som prežil prvých dvadsať dní novembrových udalostí, keď odvaha aj čas mali inú hodnotu, mám výnimočný vzťah. A ten si zobrať nedám.

Chcem len dodať, že mečiarizmus nevznikol v rokoch 1991, 1992, ako sa nám snažia podsúvať autori, ale až po voľbách na konci roka 1994 a príčiny vzniku zďaleka nie sú v tom, že VPN vyrobila Mečiara, alebo že som s ním ja vyše roka spolupracoval. Súvisí to s fungovaním politických elít, ale to by bolo na ďalší článok.

Zrušením Mečiarových amnestií sa mečiarizmus zďaleka nekončí. Mohol by to byť začiatok konca, ak nájdeme v sebe silu povedať si pravdu. Medzi menami, ktoré sa vyskytli v článku kolektívu autorov, sú ľudia, ktorí dokázali vytušiť nebezpečenstvo mečiarizmu s niekoľkoročným predstihom. Blahoželám. O to viac ma prekvapuje, že svojou podporou dnešnému obskúrnemu vládnemu zoskupeniu pomáhajú udržiavať a rozvíjať -izmus, ktorý je priamym pokračovateľom mečiarizmu a je oveľa nebezpečnejší. Argument, že je to kvôli boju proti extrémizmu, je rovnako neprijateľný ako tvrdenie, že neexistuje iná alternatíva.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie