Kde, dopekla, sme? pýtal sa mladík z Hongkongu. Cudzinecká polícia sa sťahuje do poľa vo Vajnoroch

Cesta z centra Bratislavy na miesto, kde si budú cudzinci žijúci na Slovensku vybavovať dokumenty, trvá viac než hodinu. Ulicu nepozná ani Google.

Nová lokalita pre cudzineckú políciu na kraji Bratislavy. Foto – N

Zastávka Vojenský útvar, z autobusu cestujúci vystúpia na vybetónovaný kúsok zeme uprostred ničoho. Zľava je pole, za ním asi kilometer ďalej divoká príroda už za hranicou Bratislavy.

„Where the hell are we now? (Kde, dopekla, sme?),“ pýta sa študent Raphael (20) z Hongkongu. Odpoveď znie: vo Vajnoroch, v okrajovej štvrti Bratislavy.

Pre cudzincov, ktorí v hlavnom meste žijú, je to prakticky neznáma časť mesta – nie je tu žiadna významnejšia pamiatka, žiadny úrad. Onedlho sa to zmení a cudzinci z celého sveta sa budú pri zoznamovaní s hlavným mestom Slovenska opakovane zastavovať práve vo Vajnoroch.

Je to ďalšia rana cudzincom po opakovaných príhodách z pracovísk cudzineckej polície, kde ľudia čakajú v noci, predbiehajú ich a policajti často nevedia po anglicky.

Zarastené miesto a 30 hodín čakania

Miesto pri zastávke je dnes zarastené vysokou trávou, chodník žiadny, vo vyschnutej zemi stojí ako strašiak v poli zapichnutá značka Regrútskej ulice.

S Raphaelom, ktorý sa v Bratislave ešte dobre neorientuje, sme si vyskúšali, ako sa dostane do stredu poľa mimo zastavanej časti Vajnôr.

Bola to tŕnistá cesta, komplikovaná a hoci sa tam napokon dostal, slovenské plány pre cudzincov ho vydesili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Cudzinecká polícia

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |