Volko suverénne vyhral ME do 23 rokov, na 200 m výrazne zlepšil slovenský rekord

Slovák dosiahol čas 20,33, prekonal rekord európskych šampionátov do 23 rokov a splnil limit na augustové majstrovstvá sveta.

Foto – TASR

Ján Volko sa stal majstrom Európy do 23 rokov v behu na 200 m. Vo finále časom 20,33 prekonal nielen slovenský rekord, ale aj rekord európskych šampionátov tejto vekovej kategórie. Slovenský šprintér nebol pred finále hlavným adeptom na zlato, zvíťazil však s výrazným náskokom.

Volkov osobný rekord mal ešte včera hodnotu 20,61, pričom v semifinále ho vylepšil na 20,54 a vo finále na 20,33. Vďaka tomu splnil limit na augustové majstrovstvá sveta v Londýne.

Finálový beh na 200 m

Ján Volko sa stal prvým Slovákom, ktorý získal na atletických ME do 23 rokov dve medaily. Dnešným zlatom nadviazal na včerajšie striebro z behu na 100 metrov.

Rodák z Bratislavy má len 20 rokov, no už teraz je suverénne najlepším šprintérom slovenskej histórie. Všetkých päť najhodnotnejších slovenských výkonov v behoch na 100 aj 200 metrov patrí práve Volkovi.

Druhý skončil Francúz Gautier Dautremer v osobnom rekorde 20,66 a tretí Nemec Roger Gurski v čase 20,70.

Najlepšie preteky kariéry

„Tak to som naozaj nečakal, že to bude až také rýchle,“ citovala Volka krátko po dobehu TASR.

„Nebolo to jednoduché – už šiesty štart na šampionáte ma dosť unavil, všetko som však dohnal bojovnosťou a snahou bežať čo najrýchlejšie. Toto finále považujem za životné, boli to najvydarenejšie preteky celej mojej kariéry.“

S medailou sa rátalo, so zlatom nie

Ján Volko postúpil do finále z druhého miesta, keď ho zdolal jedine Nór Jonathan Quarcoo, bronzový zo stovky. Slovenský rekordér zakľakol v 6. dráhe, Quarcoo v siedmej, no pozor si musel dávať aj na Nemca Gurského s osobným rekordom 20,42.

Volkov národný rekord v semifinále 20,54 ho favorizoval na medailu, hoci 20,39 Quarcooa zo semifinále vzbudzovalo veľký rešpekt. Slovák navyše od štvrtka počas troch dní musel zvládnuť už šiesty štart, čo sa mohlo odraziť aj na únave. Volko však bežal fantasticky: s reakčným časom 0,158 sekundy výborne vybehol z blokov a jasne predbehol konkurenciu, s obdivuhodným ďalším zlepšením národného rekordu o 0,21 sekundy.

Volkovi pri rekordnom behu pomohol regulárny vietor do chrbta 1,6 m/s. Predchádzajúci rekord šampionátov Brita Chrisa Lamberta, zhodou okolností takisto v Bydgoszczi v roku 2003, zlepšil o 0,01 s.

Tretie slovenské zlato

Slovenská atletika vo vekovej kategórii do 23 rokov má po zlatej dvojstovke Jána Volka na svojom historickom konte už sedem medailí (3-2-2).

Zaslúžili sa o ne piati atléti, hlavne guliar Mikuláš Konopka, ktorý sa pozlátil v Göteborgu ’99 i Amsterdame ’01. Okrem neho medaily vybojovali v Amsterdame ’01 bronzový kladivár Miloslav Konopka, v Bydgoszczi ’03 strieborná v behu na 800 m Lucia Klocová, pred desiatimi rokmi v Debrecíne ’07 bronzový kladivár Marcel Lomnický a teraz v Bydgoszci strieborný na stovke a senzačne zlatý na dvojstovke 20-ročný Volko.

Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka v BK HNTN Bratislava v tomto roku kráča od úspechu k úspechu. V halovej sezóne na ME v Belehrade sa radoval v marci z nečakaného striebra a teraz v Bydgoszczi vynikol dvakrát medailovo – so striebrom a zlatom aj na mládežníckom vrchole.

Finálové výsledky – muži

200 m: 1. Ján VOLKO (SR) 20,33; 2. Gautier Dautremer (Fr.) 20,66; 3. Roger Gurski (Nem.) 20,70

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |