Občania, keď za vás naposledy Boris Kollár bojoval, možno vám to ublížilo a ani o tom neviete

Pamätáte sa, keď sa hovorilo, že koalícia chce bežným ľuďom v poschodových domoch dvihnúť dane? V návrhu zákona bol však presný opak. A ako sa majú teraz zvýšiť doplatky za lieky? Aj to je presne naopak.

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Poslanec Boris Kollár v stredu zavesil na web video, v ktorom sa rozčuľuje nad tým, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zákonom zvýšiť doplatky niektorých ťažko chorých pacientov až na stovky eur mesačne.

Dosť pritom kričí, čím vzbudzuje dojem, že verí tomu, o čom rozpráva.

V polovici približne štvorminútovej nahrávky si sám položí otázku, či má význam robiť takéto videá, aby si príkladom z inej kauzy odpovedal, že určite áno: „Napríklad posledné video, ktoré som pustil kvôli tomu zvýšeniu poplatkov o 300 až 900 percent za daň z nehnuteľnosti, ktorú vám chceli pripraviť, tak sme spustili také peklo mediálne, toto videlo pol milióna ľudí, že ľudia sa nabudili, začali písať, sa vyhrážať (…), sa pokakali tie strany a stiahli ten návrh. A vďaka tým videám sa teda niektoré veci dokážu odvrátiť.“

Poslanec Kollár naráža na novelu zákona o miestnych daniach, ktorej presadzovanie v parlamente na seba zobral poslanec Smeru Ľubomír Petrák. Bolo to približne pred mesiacom a od prvého momentu sa jeho návrh v médiách prezentoval ako dvihnutie daní ľuďom, ktorí vlastnia viacposchodové domy.

Predseda strany Sme rodina nebol zďaleka jediný, kto sa namotal na predstavu, že rodinné domy teraz budú platiť dvakrát až trikrát vyššie dane. Predseda KDH Alojz Hlina pri tej príležitosti vo videu tiež dvíhal hlas. On svoje rozprávanie o navrhovanej zmene zákona rámcoval predstavou majiteľov domov na Orave, ktoré si ešte za socializmu postavili povinne veľké, lebo si to tak želali komunisti, aby v prípade vojny mali kam evakuovať Bratislavčanov. Teraz podľa Hlinu nová generácia boľševikov týmto ľuďom chce dvihnúť dane a s tým treba bojovať.

Pri tej príležitosti Hlina poďakuje žurnalistom, ktorí si poslaneckú novelu všimli. A nechá aj odkaz poslancovi Kollárovi, že rozohnené video natočil až potom, čo vec pochopil z novinových článkov.

Aj Hlina v tom videu úprimne pôsobí dojmom, že navrhovanej zmene daní rozumie. Lenže nie je to pravda: ohrozenie bežných majiteľov dedinských dvoj- a trojposchodových domov väčšími daňami v rámci nového zákona bolo zanedbateľné až žiadne.

Bojovali za bežných ľudí, ochránili bežných developerov

Základný princíp pochopili kritici zmeny pri daniach z nehnuteľností správne. Kým pri bytoch na sídliskách sa platí podľa naozajstnej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |