Denník N

Železnice na hlavu – štát jazdí zadarmo, ale konkurenciu obviňuje z dumpingu

Vlak spoločnosti RegioJet. Foto - TASR
Vlak spoločnosti RegioJet. Foto – TASR

Vedenie Železničnej spoločnosti Slovensko rozhodlo o zrušení časti IC spojov. Obhajuje sa na hlavu postaveným argumentom.

Autor je analytik INESS

Štátny železničný dopravca ZSSK oznámil kapituláciu vo vojne s RegioJetom a ruší niektoré IC spoje na trase Bratislava – Žilina – Košice.

Šéf železničnej spoločnosti v tom má jasno: RegioJet nasadil dumpingové ceny. „Neprimerane nízke ceny majú jediný cieľ, a to prevziať zákazníkov konkurencie. ZSSK sa nemôže správať iracionálne, nemôže sa pustiť do cenovej vojny.“

Krása vyjadrenia šéfa železničnej spoločnosti spočíva v dokonalom obrátení situácie na železnici. Skoro ako keby zabudol, že pred pár mesiacmi štát spustil cestovanie zadarmo. Čo už môže byť viac „dumpingovou“ cenou ako nula eur?

Pochvala za zníženie straty

IC vlak nie je Šinkanzen, jeho konkurenciou sú aj rýchliky. RegioJet nesúperí s IC vlakmi, ale primárne so štátnymi vlakmi ako takými. Paradoxne, bezplatné vlaky ZSSK boli súperom aj pre IC vlaky ZSSK.

Je demonštráciou vitality súkromného sektora, že aj v situácii, keď musí zo svojich daní dotovať štátnu konkurenciu, jej dokáže byť viac ako zdatným konkurentom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie