Denník N

Kotleba buď prehrá, alebo bude za zbabelca

Slovenský šéfextrémista má pred župnými voľbami na výber len zlé možnosti.

Kotleba bude banskobystrickým županom už len niekoľko mesiacov. Pretože všetko smeruje k tomu, že v novembrových voľbách prehrá. Teraz hrá o to, aby čo najmenej utrpel jeho imidž neohrozeného politika na víťaznej vlne. Možno už má vymyslenú taktiku, ktorou to dosiahne, alebo ju ešte len hľadá. Tajnostkárčenie o tom, či bude napriek nízkym šanciam na úspech obhajovať víťazstvo spred štyroch rokov (rozhodnúť sa musí do 5. septembra), je potom buď dôsledkom prvej, alebo prejavom druhej možnosti.

Situácia pre Kotlebu na prvý pohľad nevyzerá najhoršie. Najskôr mu vládna koalícia dala darček v podobe zmeny volebného zákona, keď mu stačí vyhrať prvé a jediné kolo, a v doteraz známych prieskumoch by v ňom aj vyhral. Lenže trojica kandidátov za ním jasne dáva najavo, že podľa aktuálnych preferencií spomedzi nich vyjde jediný s najväčšou šancou dostať extrémistu zo župného úradu.

Samozrejme, nie je automatické, že bude fungovať matematika, podľa ktorej dnešný súčet preferencií Jána Luntera, Martina Klusa a Stanislava Mičeva (približne 46 percent) bude rovnaký ako volebný výsledok jedného z nich, v prospech ktorého sa dvaja slabší kandidatúry vzdajú. Stále by to však malo byť pohodlne viac ako Kotlebových 26 percent, ktorý sa už pohybuje – dúfajme – blízko svojho maxima.

Kotleba tak má v tejto chvíli na výber len zlé možnosti. Ak do volieb pôjde, s veľkou pravdepodobnosťou ich prehrá. Svojim voličom by síce v takom prípade vysvetľoval, že napríklad 30 percent je skvelý výsledok, ak sa proti vám takmer všetci spoja, ale stále by to bola strata úradu. A veľká nepríjemnosť v podobe tlačoviek nového župana, ktorý by mohol ďalšieho pol roka na Kotlebu vyťahovať pikošky z čias jeho vládnutia.

Druhá hlavná možnosť je, že Kotleba do volieb nepôjde. Jeho protikandidát Martin Klus napríklad považuje za možné, že sa sústredí na prezidentské voľby v roku 2019. Sebavedomý politik by to však neurobil tak, že by sa už dva roky pred nimi ani len nepokúsil obhájiť svoju funkciu, lebo dobre tuší, že by sa mu to nepodarilo. Iste, Kotlebovi by to väčšina jeho voličov odpustila, ale závan porazenectva by nad ním aj tak zostal.

Medzi tým sú aj iné alternatívy. Dajme tomu pokus predhodiť namiesto seba iného kandidáta blízkeho strane. Otázne je aj to, ako kotlebovci kalkulujú s možnosťou zrušenia ĽSNS. Je len na súde a prokuratúre, či a kedy k nemu dôjde. Nesmú pri svojom rozhodovaní kalkulovať s politickými dôsledkami. No je faktom, že ak by stranu zrušili pred voľbami, bola by to škoda a pre Kotlebu dar z neba. Smeruje totiž k porážke, bola by smola, keby o ňu prišiel takto.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Župné voľby 2017

Komentáre

Teraz najčítanejšie