Denník N

Kotleba buď prehrá, alebo bude za zbabelca

Slovenský šéfextrémista má pred župnými voľbami na výber len zlé možnosti.

Kotleba bude banskobystrickým županom už len niekoľko mesiacov. Pretože všetko smeruje k tomu, že v novembrových voľbách prehrá. Teraz hrá o to, aby čo najmenej utrpel jeho imidž neohrozeného politika na víťaznej vlne. Možno už má vymyslenú taktiku, ktorou to dosiahne, alebo ju ešte len hľadá. Tajnostkárčenie o tom, či bude napriek nízkym šanciam na úspech obhajovať víťazstvo spred štyroch rokov (rozhodnúť sa musí do 5. septembra), je potom buď dôsledkom prvej, alebo prejavom druhej možnosti.

Situácia pre Kotlebu na prvý pohľad nevyzerá najhoršie. Najskôr mu vládna koalícia dala darček v podobe zmeny volebného zákona, keď mu stačí vyhrať prvé a jediné kolo, a v doteraz známych prieskumoch by v ňom aj vyhral. Lenže trojica kandidátov za ním jasne dáva najavo, že podľa aktuálnych preferencií spomedzi nich vyjde jediný s najväčšou šancou dostať extrémistu zo župného úradu.

Samozrejme, nie je automatické, že bude fungovať matematika, podľa ktorej dnešný súčet preferencií Jána Luntera, Martina Klusa a Stanislava Mičeva (približne 46 percent) bude rovnaký ako volebný výsledok jedného z nich, v prospech ktorého sa dvaja slabší kandidatúry vzdajú. Stále by to však malo byť pohodlne viac ako Kotlebových 26 percent, ktorý sa už pohybuje – dúfajme – blízko svojho maxima.

Kotleba tak má v tejto chvíli na výber len zlé možnosti. Ak do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie