Pokutu zaplatiť nechcel, radšej išiel do väzenia. Pre protest proti elektrárni tam strávi americký herec týždeň

James Cromwell, herec nominovaný na Oscara za rolu farmára vo filme Babe, strávi týždeň vo väzení pre nenásilný protest proti výstavbe elektrárne.

Foto: TASR/AP

„Ak sa raz rozhodnete, že sa zúčastníte na akcii občianskej neposlušnosti, musíte počítať s následkami,“ povedal 77-ročný herec James Cromwell pre časopis People.

Cromwell bol jedným zo šiestich environmentálnych aktivistov a aktivistiek, ktorých obvinili z nenásilného protestu. Ten prebiehal tak, že si posadali v ľudskej reťazi v blízkosti plánovanej elektrárne na spracovanie zemného plynu pri New Yorku. Odohral sa pred dvomi rokmi.

Celý nenásilný protest trval asi 27 minút a z bicyklových zámkov, ktoré použili aktivisti a aktivistky na reťaz ich vystrihávali policajti.

Počas obžaloby sudca povedal, že tento protest nijak nezmení to, čo sa s elektrárňou v budúcnosti stane, avšak Cromwell si myslí, že aj tento protest, rovnako ako mnohé ďalšie po celom svete, predstavujú zmenu.

Herec nominovaný na Oscara za film o prasiatku Babe, mohol zaplatiť kauciu asi 330 eur a stráviť 16 hodín verejnoprospešnými prácami, no namiesto toho minulý piatok nastúpil do väzenia.

Väzenie ako symbolický odkaz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |