Zlomový bod? V Poľsku padá posledná časť moci, ktorú nemá v rukách Kaczyński

Poľská vláda môže po urýchlených zmenách legislatívy získať moc nad justíciou. Je to ohrozenie demokracie a cesta na Východ, hovoria kritici.  

Tisícky Poliakov v nedeľu zapaľovali sviečky za Najvyšší súd. Foto – tasr/ap

Od volieb v roku 2015 nová poľská vláda kontroverzným spôsobom prevzala moc nad ústavným súdom, prokuratúrou aj verejnoprávnymi médiami, ktoré sa stali propagandistickým kanálom strany.

Jednou z posledných nezávislých inštitúcií v krajine zostali súdy.

To sa však teraz mení. Poľská vláda v júli, počas dovoleniek a v rýchlom procese, v parlamente pretláča zákony, ktoré reformujú súdnictvo a znižujú jeho nezávislosť. Opozičné strany hovoria o „nielen konci liberálnej demokracie, ale o samotnej demokracii“ (Moderná strana) či o zavedení „diktátorského režimu“ (Občianska platforma).

Proti zmenám sa stavajú aj právnické a sudcovské organizácie. Za „veľkú porážku nezávislosti súdnictva“ to označil eurokomisár pre ľudské práva Nils Muiznieks. Líder Európskej ľudovej strany v europarlamente Manfred Weber to nazval „zlomovým bodom“ pre Poľsko.

„Včera sa prekročila červená čiara,“ napísal minulý týždeň.

Koniec tretej zložky moci?

V demokratických krajinách sú súdy popri parlamente a vláde treťou zložkou moci, pričom so zvyšnými dvoma sa majú navzájom kontrolovať. Súdy by preto mali byť nezávislé od vlády aj parlamentu. Obe inštitúcie po voľbách v roku 2015 ovládla PiS.

Vládna strana sa celkovo snaží presadiť tri zákony. Prvým je zákon, ktorý mení voľbu členov Národnej súdnej rady. V súčasnosti z 25 členov si samotní poľskí sudcovia vyberali pätnástich.

Po novom by väčšinu členov súdnej rady v Poľsku mohli vyberať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kaczyńského Poľsko

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |