Denník N

Ak sa nechceme hlásiť k jadru, aspoň sa odhlásme od Orbána a Kaczyńského

Kaczyńského aj Orbánova vláda vedia, že potrebujú spojencov, tak sa nám snažia vtierať. Treba ich veľmi jasne poslať preč.

Ak tu niekto má problém prihlásiť sa k jadru Európskej únie, tak ja by som to otočil: aspoň sa dištancujte od toho, čo sa deje na periférii EÚ, v Poľsku a v Maďarsku.

V Poľsku práve rušia nezávislú súdnu moc, výber sudcov bude odteraz výlučne politickým rozhodnutím a padá tak základný pilier každej demokracie. V Maďarsku po snahách o zrušenie Stredoeurópskej univerzity vláda vráža seriózne peniaze do štvavej kampane, v ktorej odporným spôsobom démonizuje človeka už aj tak zdémonizovaného internetom. Režimy v oboch krajinách konsolidujú a koncentrujú moc, robia bezprecedentné kroky a ja si za celý svoj život nepamätám, kedy susedské krajiny a naši parťáci z Európskej únie takýmto spôsobom rozleptávali demokraciu.

Ten argument, že veď ešte ani nevieme, čo to jadro Únie má byť, tak načo sa tam hnať, u časti populácie, žiaľ, zrejme prejde, lebo sa na prvý pohľad zdá logický. Neexistuje však žiaden argument, prečo by sa špičkový slovenský politik, ktorý sa chce tváriť, že je ešte stále prozápadný liberálny demokrat, nemal tvrdo a hlasno ohradiť proti postupom vlád severne a južne od nás.

Kaczyńského aj Orbánova vláda vedia, že aj ony potrebujú spojencov, tak sa nám snažia všelijako vtierať zdôrazňovaním významu V4 a skúšaním rôznych spoločných iniciatív a podobne. Treba ich veľmi jasne poslať preč, odkázať im, že sme síce spriatelené národy, ale s tým, čo tam stvárajú, nemáme nič spoločné, nespoznávame ich, je to pre nás neprijateľné a budeme sa v rámci Únie biť za to, aby im to neprešlo.

Ak namiesto tohto budem zase vidieť tie zúfalo pomýlené grafy o ekonomickom raste eurozóny, tak pardon, ale dotyčný skrátka nemá prehľad o tom, čo sa deje vo svete, a teda ani nemôže tušiť, kde je naše miesto v ňom.

A pravdu majú tí, ktorí toto označujú ako bezpečnostné riziko.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie