Denník N

Odstávky pod Strečnom po zrútení brala? Začnite si zvykať, nekončí sa to (+video)

Strečno je starý problém, ktorý teraz predĺži cestu autom aj trojnásobne.

Teodor Dlužanský prevádzkuje dve kaviarne – jednu v Žiline, druhú v Martine. Informácia o tom, že cestu popod hrad Strečno odstavia pre geologické riziká do konca júla, je pre neho podstatná. O to viac, že keď cestu uzavreli, zosypal sa na ňu približne 100-tonový skalný masív.

Sto ton, to je veľa. Keď vidíte zábery zosuvu, vyzerá to už o čosi menej dramaticky. Vidieť na nich, ako sa kus skaly z masívneho brala odlúpil a roztriešil na cestu. Tony kamennej sutiny zasypali dôležitú cestu popod hrad Strečno. Podľa predbežných informácií ju zrejme zásadne nepoškodili.

Video: Ako sa zrútilo bralo pod Strečnom

Čo tomu predchádzalo? Projektový manažér pri sanáciách na brale Strečno Branislav Prelovský vysvetľuje, že jeho partia pracovala na inom území pri hrade Strečno, keď ich zavolali riešiť mimoriadnu situáciu, pretože bloky odpadli z pôvodne nesanovaného masívu. Uzavretú cestu pod bralom vopred vystlali a začali odstraňovať masív.

„Nevedeli sme, ako sa to bude správať. Celé sa to začalo hýbať, bolo nebezpečné rozbíjať to po kusoch a stáť na tom bloku. Preto sa pristúpilo k rizikovejšej verzii,“ vysvetľuje Prelovský, prečo sa odlúpil väčší masív naraz a trieštil sa až počas pádu. Podľa jeho slov tento scenár len potvrdzuje, aká kritická už situácia na skale bola.

Zdroj: Waze

Obchádzky sú dlhé

Cestu pod Strečnom však zrejme otvoria skôr ako koncom júla, uviedol po skončení dnešného zasadnutia krízového štábu prednosta Okresného úradu v Žiline Michal Lavrík. „Práce na hradnom brale v čase mimoriadnej situácie trvajú aj naďalej až do odvolania. Predpokladáme, že čas uzávery bude kratší ako dva týždne. Počas tohto obdobia sa budú odstraňovať zvyšky uvoľnených skál a napadaná sutina. Sú tam ešte kritické miesta, ktoré nie sú také veľké ako bralo, ktoré spadlo na cestu,“ doplnil Lavrík.

Pre kaviarnika Dlužanského uzávera v praxi znamená, že sa mu teraz viac oplatí cestovať medzi kaviarňami vlakom než autom. Ak vezie tovar, ide obchádzkou cez Terchovú. Vysvetľuje, že to takto trvá približne hodinu a štvrť. „Ten lepší čas je hodina 12 minút,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie