Denník N

Na bratislavskom Moste SNP po 45 rokoch opravujú cesty a aj v lete sa tam tvoria kolóny

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Most SNP budú opravovať počas celého leta. Zatiaľ to podľa primátora ide podľa plánu.

Pomaly sa posúvajúca kolóna áut sa tiahne až po zástavku Zochova. Aj v lete sú v Bratislave zápchy. Ťahajú sa od Mosta SNP. Preto, že ho rekonštruujú.

Opravy idú podľa plánu, informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Schválne ich naplánovali na letné prázdniny, keď premávka v meste nie je taká hustá. V júli pracujú na opravách vonkajších jazdných pruhov, na august je naplánovaná rekonštrukcia tých vnútorných. Most je tak po celý čas prejazdný v oboch smeroch.

Asfalt dovážajú

Nateraz dokončili odfrézovanie pôvodnej živice, ktorú musia odrezávať po častiach. Po úprave lôžka nanesú nový asfalt. „Na cesty na moste sa používa špeciálny asfalt, ktorý musíme dovážať zo zahraničia. Je to materiál, ktorý sa na Slovensku už nevyrába,“ vysvetlil Nesrovnal.

Pracujú podľa neho aj v noci a ak sa výrazne nezhorší počasie, do konca leta majú byť hotoví.

Oprava má stáť 1,5 milióna eur, robí na nej firma Swietelsky-Slovakia. Počas viac ako štyridsaťročného používania mosta na ňom nerobili vážnejšie rekonštrukcie.

Most SNP postavili na úkor bratislavského Podhradia

Bývalý Nový most je dôležitým dopravným uzlom hlavného mesta. Spája historické centrum s Petržalkou, najľudnatejšou mestskou časťou Bratislavy.

V 60. rokoch, keď Petržalka rástla, plánovači potrebovali budúce najväčšie slovenské sídlisko spojiť s centrom. Obetovali tak historické bratislavské Podhradie, Rybné námestie, mestský pivovar aj synagógu, ktorá stála pri Dóme sv. Martina.

Most SNP dokončili v roku 1972 a je jediným bratislavským mostom bez podporných pilierov v Dunaji. Je celozváraný a zavesený na oceľových lanách. Získal mnoho ocenení a v roku 2001 sa stal mostnou stavbou storočia.

Jeho dominantou je vyhliadka s reštauráciou UFO v tvare lietajúceho taniera,  zavesená na lanách vo výške viac ako 80 metrov.

Ako stavali Most SNP

Na bratislavskom Rybnom námestí pri Dóme sv. Martina kedysi státala židovská synagóga, fotografia zo 16. júla 1968. Foto – TASR/Koloman Cích
Búranie domov pri Dóme sv. Martina pri výstavbe Mosta SNP na fotografii z 28. apríla 1971. Foto – TASR/Viliam Přibyl
Výstavba bratislavského Mosta SNP na fotografii z 28. apríla 1971. Foto – TASR/Viliam Přibyl
Výstavba mosta z 12. marca 1972. Foto – TASR

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie