Denník N

Do Česka nám utekajú študenti, manažéri aj umelci. Ako sa im tam darí a prečo sa nevrátia

Slováci, ktorí v Česku žijú, študujú alebo pracujú. Zdroj – Český rozhlas
Slováci, ktorí v Česku žijú, študujú alebo pracujú. Zdroj – Český rozhlas

Počet slovenských robotníkov v Česku klesá, kvalifikovaní ľudia a študenti zostávajú.

Do Prahy prišla, keď mala šestnásť rokov. Vyštudovala tam réžiu a dnes neuvažuje o tom, že by z Prahy v blízkom čase odišla.

„Nikdy som sa na Slovensko nechcela vrátiť. Ale nie preto, že by som si hovorila, aké je Slovensko strašné, ale už tu mám nejakú komunitu, priateľov, svoj život,“ hovorí režisérka Tereza Nvotová.

Iná krajina jej vyhovuje aj preto, že jej rodičia sú známi slovenskí herci. „Keď je človek anonymnejší, má väčšiu slobodu,“ hovorí Nvotová.

Na Slovensko dnes kvôli práci cestuje približne každý mesiac. Doma sa cíti v Prahe aj v Bratislave. Hovorí, že je príjemné mať dva domovy.

„Veľa filmov pre financie stále vzniká československých. A sú témy, ktoré zaujímajú oba národy. Väčšinou točím na Slovensku, v Česku to postprodukujem,“ hovorí Nvotová. „Slovensko ma viac inšpiruje, Česko mi zasa dáva zázemie na tvorbu.“

Kvôli vzťahu častejšie cestuje aj do New Yorku. „Doba sa naozaj zmenila a veľa mojich kamarátov takto osciluje medzi viacerými mestami kvôli práci a vzťahom. Vďaka možnosti lacno cestovať máme možno širší rozhľad, na druhej strane však strácame pocit domova.“

Tereza Nvotová patrí k viac ako stotisícovej slovenskej menšine, ktorá dnes žije v Česku. Zvyčajne tam odchádzajú za prácou a vysokými školami.

Mnohí si tam však na život zvyknú a späť na Slovensko sa už neplánujú vrátiť.

Väčšinou sú slobodní, muži a majú do 40 rokov

V roku 1999 odišiel študovať do Česka. Dnes žije v Prahe a je riaditeľom českého Inštitútu pre európsku politiku Europeum.

Vladimír Bartovic je typickým príkladom Slováka žijúceho v Česku. Podľa štatistík sú väčšina z nich muži od 20 do 40 rokov, žijú v Prahe, Brne alebo Plzni a viac ako polovica z nich je slobodných.

Takmer pätina Slovákov v Česku má vysokoškolské vzdelanie. Sú teda vzdelanejší ako Česi, z ktorých má vysokú školu len každý ôsmy.

Slováci v Česku navyše zarábajú viac než naši susedia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie