Denník N

Ženy v burkinách pobúrili ľudí v českom akvaparku, také plavky vraj nie sú hygienické

Žena v burkinách vchádza do mora vo francúzskom Marseille. Foto – TASR/AP
Žena v burkinách vchádza do mora vo francúzskom Marseille. Foto – TASR/AP

Pražský Aquapalace vyhlásil, že plavky sú vyrobené z materiálu vhodného na kúpanie. Ani AquaCity v Poprade nemá s burkinami problém. Vo Francúzsku vlani skúsili burkiny zakázať, ale súd to označil za útok na základnú ľudskú slobodu.

Fotka dvoch žien zahalených v celotelových plavkách vyvolala rozruch. Moslimské ženy v burkinách sa s deťmi kúpali v bazéne Aquapalacu v Prahe, kde ich niekto potajomky odfotil a fotku zverejnil na Facebooku.

Obrázok na sociálnej sieti rozpútal debatu o vhodnosti tohto odevu.

Viacerí ľudia sú pobúrení a proti burkinám protestujú. Nie sú podľa nich hygienické. Pražský akvapark sa ich zastal a teraz čelí vlne urážok. Mnohí komentujúci píšu, že už doň nikdy neprídu.

Zákaz kúpania v bežnom oblečení platí na väčšine kúpalísk. Slúži na dodržiavanie hygienických zásad. Zamestnanci kúpalísk sporné odevy kontrolujú.

„Osobitným bodom sú však novinky posledných rokov, ako napríklad kúpacie tričká alebo burkiny, teda kúpacie odevy zahaľujúce väčšiu časť tela. Toto oblečenie je vyrobené z materiálu vhodného na kúpanie. V tomto prípade klientky nič neporušujú,“ vyjadril sa kolektív Aquapalace Praha na facebookovej stránke.

Väčšina ľudí sa v komentároch sťažuje na nedodržiavanie hygienických predpisov na kúpanie v bazéne. Často však cítiť aj náboženskú a rasovú nenávisť, ktorá s burkinami nič spoločné nemá.

Burkiny umožňujú moslimským ženám športovať pohodlnejšie. Foto – TASR/AP

Len jeden človek v súvislosti s týmto prípadom oslovil krajskú hygienickú stanicu. „Hygienická služba tento prípad riešiť nebude, pretože to nie je v jej kompetencii. Prisluhuje jej len dozor nad kvalitou vody určenej na kúpanie,“ povedala pre server iROZHLAS.cz riaditeľka sekcie ochrany a podpory verejného zdravia Michaela Krchová.

Podľa nej si prevádzkari môžu sami určiť, v akom kúpacom odeve povolia návštevníkom vstup do bazénov.

České akvaparky bez skúseností burkiny odmietajú

Názor, že ak sú burkiny z plaveckého materiálu, návštevníci sa v nich smú kúpať, zastávajú aj v pražskom Aquacentre Šutka či v Aquacentre Teplice. „Materiál pred vstupom preverujeme, aby sa potvrdilo, že nejde napríklad o bavlnu,“ vysvetlila pre server Lidovky.cz zástupkyňa teplického centra Lenka Butová. Doplnila, že ženy v burkinách sa chodia kúpať minimálne. Väčšinou prichádzajú otcovia s deťmi.

Viaceré české vodné strediská sa proti burkinám postavili. V Aquaparku Olomouc by to riešili individuálne. „Ak by sa v nich niekto chcel kúpať, musel by nás presvedčiť, že sú to plavky,“ vyhlásil pre Lidovky.cz jeho hlavný manažér Dalibor Přikryl.

V Liberci, Brne alebo Hradci Králové sa s burkinami zatiaľ nestretli. „Takéto kúpanie tu nikdy neprebehlo, je zakázané. Nevideli by sme to radi,“ uviedol vedúci mestského kúpaliska – akvacentra v Hradci. 

Reakcie Čechov na celotelové plavky si na vlastnej koži vyskúšala redakatorka MF DNES. Pri Máchovom jazere na severe Čiech sa k nej milo správali len deti a dvaja muži, ktorí sa chceli porozprávať.

„Pripadám si, akoby som mala nejakú nákazlivú chorobu. Len čo vstúpim do vody, ľudia pomaly odchádzajú a odvádzajú svoje deti,“ opisuje redaktorka nepríjemnú situáciu. Viacerí ľudia ju počastovali prívlastkom „nechutná“ a čašníčka v bufete ju nechcela obslúžiť.

Francúzsky súd zrušil zákaz burkín

Na francúzskych plážach sa minulé leto odohrala podobná situácia. Starosta Cannes David Lisnard bol prvým, ktorý predstavil zákaz burkín.

Písalo sa v ňom, že sa zakazuje „plážové oblečenie ostentatívne vyjadrujúce náboženskú príslušnosť v čase, keď Francúzsko a bohoslužobné miesta sú terčom teroristických útokov“. K zákazu sa pripojili aj ďalšie mestá na Azúrovom pobreží, na severe Francúzska a na Korzike.

„Burkiny symbolizujú voľný čas, šťastie, zábavu, dobrú kondíciu a zdravie a oni teraz od žien chcú, aby odišli z pláže a vrátili sa do kuchyne?“ reagovala na francúzsky zákaz vo svojom článku v denníku Guardian tvorkyňa burkín Aheda Zanettiová.

Zanettiová je pôvodom Libanončanka, ktorá odmalička žije v Austrálii. Plavky vymyslela už v roku 2004, pretože chcela dať ženám slobodu. Francúzsko podľa nej zobralo produkt, ktorý symbolizoval šťastie a radosť, a zmenilo ho na produkt nenávisti.

Zákaz sa dostal pred najvyšší francúzsky správny súd na popud mimovládnej organizácie Liga za ľudské práva. Súd zákaz zrušil po približne mesačnej platnosti.

Aktivistka protestuje proti francúzskemu zákazu celotelových plaviek. Foto – TASR/AP

Súd vyhlásil, že starosta francúzskej obce Villeneuve-Loubet nemal právo burkiny zakázať. Označil zákaz za „vážny a očividne nelegálny útok na základné slobody“. Miestne orgány by podľa sudcov mohli obmedziť individuálnu slobodu občanov iba v prípade preukázateľného ohrozenia verejného poriadku.

Burkiny môžu nosiť aj ženy, ktoré svoje telo zahaľujú z iných dôvodov. Môžu to byť dôvody osobné alebo zdravotné, ako napríklad alergia na slnko.

U nás zatiaľ bez burkín

Slovenský Vadaš Thermal Resort v Štúrove vo svojich prevádzkových pokynoch uvádza, že „každý návštevník musí mať čistý kúpací odev a svojím správaním musí rešpektovať všeobecné zásady slušnosti“. V AquaCity Poprad nedovoľujú kúpanie v bazénoch v textilných odevoch nielen z dôvodu hygieny, ale aj z dôvodu bezpečnosti návštevníkov, pretože v nich hrozí väčšie riziko utopenia sa.

„Keďže zatiaľ nemáme žiadnu skúsenosť s návštevníkmi s burkinami, naša reakcia je len teoretická,“ vyjadrila sa Lívia Németh, vedúca oddelenia marketingu a PR termálneho rezortu Vadaš. Podľa nej až prax ukáže, ako ostatní hostia zareagujú na tieto kúpacie odevy.

„Dovolené je kúpanie v odeve vyhotovenom z materiálov vhodných do vody. V minulosti sme mali návštevníkov, ktorí využili kúpanie v neopréne. AquaCity Poprad navštevujú zákazníci rôznych národností a vierovyznaní. Burkiny sú plaveckým odevom, takže ich dovoľujeme,“ povedala marketingová manažérka popradského akvaparku Lenka Chovancová. Návštevníčky v celotelových plavkách však zatiaľ nemali.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie