Denník N

Zišlo by sa viac chladnej hlavy, keď je reč o tretej Ficovej vláde

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ak budeme Smer vnímať len cez Kaliňáka, aj SNS bude popri ňom vyzerať ako užitočná strana.

Pred mesiacom poslal minister financií do pripomienkového konania takú zmenu daňového zákona, podľa ktorej by štát raz za štvrťrok zverejňoval všetky vyplatené vratky DPH. Je to typické opatrenie, ktoré môže krajine priniesť malý, stredný alebo až veľký úžitok, kým riziká a náklady s ním spojené sú malé, zanedbateľné až žiadne.

Ohlas na tento Kažimírov návrh bol žiadny, vlažný až posmešný. Zaznelo dokonca, že hrdina by bol, iba ak by jeho návrh šiel aj do minulosti, pretože dépeháčkové eldorádo už má zrejme vrchol za sebou. Celkovo teda pochvala chabá, respektíve úškrn, že predvčerom bolo neskoro.

Vysvetlenia, prečo odmietame nahlas chváliť vládu, keď urobí niečo užitočné, a radšej sme všetci kritici zádrapčiví, sú jednoduché. Vláda je náš služobník, noty má napísané v zákonoch, prečo by sme ju mali chváliť, ak si len plní svoje úlohy? Okrem toho, ako ľudia sme nastavení vnímať viac nebezpečie ako príležitosti, a tak kritika zaujme publikum vždy viac ako konštatovanie, že na úradoch chystajú niečo rozumné.

Ak však v každom kroku politika či vládneho úradníka hľadáme najmä nejaké ohrozenie, nemáme odvahu sem-tam chváliť aj nedokonalých politikov, znižujeme ich motiváciu robiť dobré veci.

Predstavme si napríklad, čo sa deje v hlave ministra hospodárstva Žigu, keď vidí, že Kažimír za návrh na zverejňovanie vratiek DPH nezískal ani plaketu „Odvážny verejný pracovník týždňa”, ale prišlo len hundranie, že sa mal snažiť skôr.

Skúsi po takýchto skúsenostiach Žiga byť hrdina a aspoň ďalej verejne hovoriť o tom, že s hnedouhoľnými baňami treba niečo robiť (zavrieť ich)? Určite mu to motiváciu nezvýši.

Ak politik necíti možnosť ani trochu sa vykúpiť z minulých podvodov alebo omylov, prudko to znižuje možnosť, že to aspoň skúsi.

Pri hodnotení súčasnej vládnej koalície a jej vlády to je citlivé najmä pri Smere. SNS a Most-Híd sa tvária takmer ako nováčikovia, kým Smer je zodpovedný za väčšinu prepukajúcich káuz a dlho neriešených problémov posledných desiatich rokov.

Ak však vnímame Smer prednostne cez Kaliňáka, Pašku, Brhela či Výboha, akurát sa v nás kopí spravodlivá zlosť a prehliadame časté dobré momenty, kde ministri tretej Ficovej vlády v kvalite riadenia štátu prekonávajú štandardy zo zúfalých rokov Fico I a Fico II o míle (a nielen vďaka ministerke spravodlivosti Žitňanskej).

Napríklad aj návrhy na zmeny, ktoré prichádzajú z prostredia úradníkov pracujúcich toho času pre ministrov zo Smeru, potom tiež posudzujeme viac hnevom ako rozumom.

V takom momente to už nie je drobná politická nespravodlivosť, ale reálna praktická škoda, ktorú si dobrovoľne sami vyrábame.

Komentáre

Teraz najčítanejšie