Na Slovensko príde Rooney. Ružomberok postúpil cez Bergen a zahrá si proti Evertonu

Ružomberok je už v treťom predkole Európskej ligy. Foto – TASR

Ružomberčania postúpili cez nórsky Brann Bergen do tretieho predkola Európskej ligy. MFK je posledným slovenským zástupcom v pohárovej Európe.

Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali na ihrisku nórskeho Brannu Bergen 2:0 a postúpili do tretieho predkola Európskej ligy. Domáci zápas pred týždňom prehrali 0:1.

V treťom predkole (po ňom nasleduje ešte štvrté predkolo, takzvaná baráž) nastúpia proti Evertonu, účastníkovi Premier League. Ružomberok v prvom predkole prešiel cez srbskú Vojvodinu Novi Sad.

Prvý zápas sa hrá budúci týždeň v Anglicku, odveta o týždeň neskôr v Ružomberku.

Do klubu sa v lete po trinástich rokoch vrátil Wayne Rooney z Manchestru United. Rooney v liverpoolskom klube vyrástol.

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka: „Odohrali sme fantastický zápas, vysoko taktický s veľkou emóciou. Po ňom príde zaslúžená odmena, postup do tretieho predkola a v ňom Everton. Zlomové bolo, že sme zmenili systém hry, na čo nebol súper schopný zareagovať. Bolo počuť našich fanúšikov, sme radi, že tam s nami boli, a dúfam, že budú aj naďalej.“

Ružomberok je posledným slovenským zástupcom v pohárovej Európe. Žilina v stredu skončila v druhom predkole Ligy majstrov, nestačila na dánsky FC Kodaň.

Slovan Bratislava vo štvrtok nepostúpil cez druhé kolo Európskej ligy, utrpel porážku od dánskeho Lyngby Kodaň. Vo štvrtok skončil aj Trenčín, ktorý neprešiel cez izraelskú Yehudu.

Wayne Rooney sa po trinástich rokoch vrátil do klubu, v ktorom vyrástol. Foto – TASR/AP

Priebeh zápasu

• Ružomberčania nastúpili v rovnakej základnej zostave ako pred týždňom. Potrebovali streliť minimálne gól, aby si vynútili aspoň predĺženie. Hneď od úvodu napádali a hrali aktívnejšie. V prvých minútach vyťažili zblokovaný pokus Gála-Andrezlyho z dobrej pozície, no potom začali vyrážať dopredu aj hráči nórskeho mužstva. Haugen spadol v pokutovom území, ale vyslúžil si akurát žltú kartu za filmovanie. Potom sa už Nóri opäť zatiahli a hostia nemali dostatočne rýchlu finálnu fázu, aby sa presadili.
  • Na opačnom konci hrozili domáce protiútoky. Po polhodine hry Daniel vyskúšal strelou Horwatha, ten sa postavil do bránky Bergenu pre zranenie jednotky Leciejewského. Skaanes, ktorý dostal na pravej strane prednosť pred Skaalevikom, osamotene spracoval dlhú loptu za ružomberskú obranu, ale vo veľkej príležitosti nezakončil presne. Šancu vnútri šestnástky mal aj hosťujúci Kochan, ale jeho strelu zblokoval stopér domácich. Prvý polčas sa skončil bez gólov rovnako ako v úvodnom stretnutí.
  • Tréner Hrnčár sa rozhodol posilniť ofenzívu a stiahol hru na troch obrancov, útočník Gerec nahradil cez prestávku zadáka Kupca. To otvorilo viac priestoru domácim protiútokom, no MFK už nemal čo stratiť. Ružomberčania sa pustili do tlaku cez krídla, prišiel nebezpečný center a vzápätí ďalší z rohového kopu. Qose následne hľadal Gereca v šestnástke, dobre myslená lopta však bola prirýchla. Haskićovi odskočila lopta v kľúčovom okamihu, Gerec po práci P. Masla nespracoval loptu ideálne, napriek tomu prenikol do šestnástky, odkiaľ však vystrelil mimo priestoru troch žrdí.
  • Skórovať sa Ružomberku podarilo v 64. minúte po rohovom kope Takáča, Qose sa presadil hlavou. Brann mohol následne vyrovnať z rovnakej štandardnej situácie, Orlov hlavičkoval do ružomberského brankára Macíka. O desať minút neskôr prišla druhá pohroma nórskeho vicemajstra: po zákroku kapitána Wormgoora na Takáča sa pískal pokutový kop, ktorý suverénne premenil muž s kapitánskou páskou v drese MFK Kružliak. Za tohto stavu sa už nemohlo predlžovať a Ružomberok postupoval. V 83. minúte sa Macík vytiahol proti pokusu Sörensena. Hostia odolali zvyšným možnostiam Bergenu aj počas šiestich minút nadstaveného času a prebojovali sa do nasledujúcej kvalifikačnej fázy.

Európska liga UEFA 2017/2018 – odvetné stretnutia 2. predkola:

SK Brann Bergen – MFK Ružomberok 0:2 (0:0)

Góly: 64. Qose, 78. Kružliak (z 11 m). ŽK: Haugen, Karadas (obaja Bergen); rozhodoval: Arťom Kučin (Kaz.).

Bergen: Horwath – Nouri (81. Skaalevik), Wormgoor, Acosta Evans, Kristiansen – Haugen, Heltne Nilsen, Barmen (65. Orry Larsen) – Skaanes, Orlov (81. Karadas), Sörensen

Ružomberok: Macík – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Kupec (46. Gerec) – Takáč, Qose, Kochan – Daniel (90. Kostadinov), Haskić, Gál-Andrezly (84. Menich)

(prvý zápas: 1:0, do 3. predkola postupuje Ružomberok)

Bnei Jehuda Tel Aviv – AS Trenčín 2:0 (0:0)

Gól: 50. Tchibota Dufounou, 85. Ashkenazi. ŽK: Gordana (Bnei Jehuda); rozhodoval: Musial (Poľ.).

Bnei Jehuda: Zubas – Konstantini, Azuz, Habashi, Ben Ari, Turjman – Finish, Gordana, Hozez (73. Ashkenazi), Tchibota Dufounou (61. Bar Buzaglo) – Valskis (81. Avital)

Trenčín: Chovan – R. Klooster, Kleščík, Skovajsa, Julien (54. Gong) – El Mahdioui – Ubbink, Paur – Kvocera (54. Čatakovič), Mance, Beridze (88. M. Klooster)

(prvý zápas 1:1, do 3. predkola postupuje Tel Aviv)

BK Lyngby Kodaň – ŠK Slovan Bratislava 2:1 (2:0)

Góly: 20. Rygaard (z 11 m), 30. Örnskov – 89. Oršula. ŽK: Örnskov, Fosgaard, Ojo – Sekulić, De Sa, De Kamps, Kubík; rozhodoval: Thorarinsson (Isl.)

Lyngby: Andersen – Brandrup (69. Lund Jensen), Jónasson, Sörensen, Lumb – Fosgaard, Örnskov, Christjansen, Blume – Kjaer (75. Ojo), Rygaard Jensen (64. Hebo)

Slovan: Greif – Kubík, Rundić, Saláta, Sekulić – De Kamps, Savičević, Hološko (85. Oršula), Čavrić (74. De Sa) – Vittek, Mareš (61. Schet)

(prvý zápas 1:0, do 3. predkola postupuje Kodaň)

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].