Denník N

Schváliť oddlžovanie bude ťažšie, ako sa zdalo, Drucker to zrejme skúsi až po lete

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

V pondelok zasadá vláda, minister zdravotníctva bude musieť pred schválením oddlženia presvedčiť Most-Híd aj SNS.

Návrh na oddlženie nemocníc mala schváliť vláda už pred mesiacom. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) ho však z rokovania stiahol. Povedal, že dôvodom je kritika Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SKMED. Chcel sa s nimi o návrhu ešte porozprávať.

Odvtedy sa však ozvali aj koaliční partneri. Most-Híd si vyžiadal koaličnú radu, lebo chcel o návrhu ministra vedieť viac. Ide o veľký projekt – štát zaplatí 585 miliónov nezaplatených faktúr.

S tým, ako to chce Drucker urobiť, súhlasil minister financií Peter Kažimír (Smer). Oddlžovanie malo mať prísne pravidlá, štyri vlny a trvať malo tri roky. Nie všetci dodávatelia, ktorým nemocnice dlhujú, tak mali dostať peniaze už v tomto roku. Tí, ktorí nebudú súhlasiť s podmienkami, peniaze ani nemusia dostať.

Ozval sa však Most-Híd. Chce pred tým, ako sa bude návrh schvaľovať, koaličnú radu. „Návrh podľa nás neobsahuje také opatrenia, ktoré by mohli zaručiť, aby oddlžené zdravotnícke zariadenia v budúcnosti hospodárili efektívne a opätovne nevytvárali dlhy ako v minulosti,“ tvrdí Most-Híd.

Koaličná strana vraj potrebuje garancie, prerokované na koaličnej rade, aby boli peniaze využité efektívne. Kedy bude koaličná rada, nie je jasné, minister Drucker je na dovolenke.

A keď s tým Most-Híd začal, pripojila sa aj SNS a výhrady k oddlžovaniu poňala ešte obšírnejšie: „Sú dlhé čakacie lehoty na vyšetrenie, chýbajú lekári, zdravotné sestry a SNS chce poznať zámer ministerstva zdravotníctva, aké kroky už urobil a aké sú plánované, aby sa stav zmenil,“ povedal podpredseda SNS Štefan Zelník. Ale koncepciu oddlžovania podporuje.

„Plne rešpektujeme požiadavku koaličného partnera na detailné dovysvetlenie koncepcie oddlženia. Nedisponujeme žiadnou informáciou o nejakých konkrétnych výhradách k danému materiálu, požiadavku koaličného partnera považujeme za legitímny záujem o detailné oboznámenie sa s týmto pre sektor dôležitým materiálom,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Na otázku, či minister bude chcieť predložiť materiál o oddlžení v pondelok na vládu, konkrétne neodpovedala. Podľa informácií Denníka N vláda v pondelok o oddlžení rokovať nebude.

Drucker už zažil problémy pri schvaľovaní svojich plánov. Keď chcel zaviesť platené poordinačné hodiny u lekárov, sektor protestoval, tak svoj zámer stopol. Za plány v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni ho kritizoval aj premiér Robert Fico, potom zavolal aj šéfovi poisťovne a rozhovor zverejnil ako video na Facebooku. Naopak, bez problémov mu v parlamente prešli zmeny, ktoré zabránili reexportu liekov.

Dlhy budú tvoriť ďalej

Most-Híd chce vidieť plán, ako sa nemocnice už nebudú zadlžovať. To však minister v dokumente nesľubuje, aspoň nie hneď. Ministerstvo očakáva, že tento rok nemocnice vytvoria dlh 81 miliónov, budúci 67, v roku 2019 by to malo byť 55 miliónov a rok 2020 skončia nemocnice s ďalším dlhom, 43 miliónov eur. „Tento dlh si budú musieť nemocnice vyriešiť v rámci svojej prevádzky,“ povedal Drucker.

Minister v minulosti pripustil, že toto oddlžovanie nemusí byť posledné. „Ja už tu asi v roku 2020 nebudem, otázka bude smerovať na tých, ktorí tu budú, či sa podriadia tlaku,“ povedal.

Ako by to malo fungovať

Štát bude teraz platiť dlhy, ktoré nemocnice vytvorili do konca minulého roka. Začne na jeseň. Celkový dlh nemocníc je 647 miliónov eur. Podmienkou na vyplatenie faktúr však budú zľavy, a tak by malo na uspokojenie všetkých firiem stačiť 585 miliónov.

Niektorým firmám nemocnice nezaplatili aj viac ako štyri roky, suma takýchto dlhov je päť miliónov. Dvoj- až štvorročné dlhy sú spolu vo výške 80 miliónov eur.

Niektorým firmám spôsobuje dodávanie materiálu či služieb verejným nemocniciam obrovské problémy. Pri niektorých to je až 60 miliónov eur. Celkovo tri firmy majú nezaplatených 200 miliónov eur.

Oddlžovanie bude dobrovoľné, pre nemocnice aj firmy. Najvyššie nezaplatené faktúry majú štátne nemocnice, ale do oddlžovania sa môžu zapojiť aj menšie regionálne či súkromné.

Oddlžovanie by malo mať prísne pravidlá. Každá firma, ktorej nemocnice nezaplatili, bude musieť dať zľavu, inak peniaze od štátu nedostane. Budú dve formy oddlženia – fixný diskont a elektronická aukcia.

Ako by to malo vyzerať v praxi: napríklad má firma nesplatenú faktúru od 31. decembra 2012. Nemocnica ju mala zaplatiť do 19. maca 2013. Je to teda 45 mesiacov po splatnosti. Faktúra bola vo výške 43 100 eur. Ministerstvo najskôr ponúkne firme takzvaný fixný diskont. Teda zľavu, ktorú bude musieť firma dať, aby dostala peniaze.

Výška zľavy závisí od toho, kedy mala nemocnica faktúru zaplatiť – čím staršia zmluva, tým nižšia zľava. Teda v tomto konkrétnom prípade, keďže ide o pohľadávku staršiu ako dva roky, by firma musela dať zľavu z istiny 2,5 percenta. Ak by s tým súhlasila, štát jej zaplatí. Nemôže si navyše nárokovať na penále ani úroky z omeškania platby.

Ak by firma takúto zľavu neakceptovala, nastáva druhá možnosť. V tom prípade príde k elektronickej aukcii. V nej bude určený balík peňazí na konkrétne obdobie. V prípade tejto firmy pôjde o spoločný balík pre všetky firmy, ktorým nemocnice nezaplatili dva roky a dlhšie.


Aj v elektronickej aukcii bude musieť dať firma zľavu, a to hneď pri vstupe. Tu by išlo o 2,5 percenta pri vstupe do aukcie a potom by sa v elektronickej aukcii predbiehali – kto dá vyššiu zľavu, toho štát oddlží. V tomto prípade pri tejto firme by sa teda neoplatilo ísť do aukcie, firma by dopadla horšie ako pri fixnom diskonte.

Táto možnosť sa skôr môže oplatiť firmám s mladším dlhom. Aj tie však musia počítať s tým, že nevyjdú peniaze na každého.

Oddlžovať plánuje štát v štyroch termínoch, najskôr pôjde o najstaršie dlhy, teda tie, ktoré vznikli pred viac ako dvomi rokmi. Tieto dlhy by štát mohol vyplatiť ešte v tomto roku a nemocnice na to nemusia mať pripravené ozdravné plány.

Pri najstarších dlhoch môže ministerstvo od firiem žiadať zľavu od 2,5 percenta, každý mesiac sa bude zľava zvyšovať o 0,365 percenta. Maximálna zľava, ktorú bude štát požadovať, bude 20 percent. Teda firma bude musieť odpustiť pätinu zo svojho dlhu, takúto vysokú zľavu budú žiadať pri najmladších dlhoch. Výška zľavy bude presne určená podľa času a bude pre všetkých rovnaká.

Musia mať ozdravné plány

Na to, aby štát nemocniciam dlhy zaplatil, musia mať ozdravné plány. Nemocnice budú musieť vytvoriť dozorné orgány s presne určeným minimálnym štatútom – kontrola obstarávaní a nákupov, kontrola plnenia ozdravného plánu, možnosť odvolania štatutára pri presne určených dôvodoch.

Ministerstvo bude zastupovať dlžníkov. Peniaze na oddlženie tak neprejdú do nemocníc, ale zaplatí ich rovno ministerstvo, a stane sa tak akoby veriteľom nemocníc. Ak budú napĺňať podmienky ozdravného plánu, štát dlh nemocniciam odpustí.

Ozdravný plán na päť rokov vypracuje nemocnica. Výhľadovo by mala dosahovať hospodárenie na úrovni kladného ukazovateľa EBITDA (teda zisk pred zdanením a odpismi) dva po sebe nasledujúce roky, nemá generovať záväzky po lehote splatnosti.

Za nedodržiavanie ozdravných plánov budú nasledovať sankcie – ide napríklad o zmrazenie navyšovania miezd nad úroveň zákonom ustanoveného minima, nemožnosť čerpania ďalších peňazí na oddlžovanie, možné zmeny štatutárneho orgánu či pokutu za porušenie zmluvných povinností.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie