Denník N

Aké je byť antifašistom v Spišskej Belej, kde kotlebovci získali 16 percent

Spišská Belá je mestečkom v Kežmarskom okrese, kde sústreďujú kotlebovské hliadky, a kde ĽSNS získala napriemernú podporu. Sedemnásťročný Ján Vojtaššák sa s tým nechce zmieriť. Foto N – Vladimír Šimíček

Bývalý člen kotlebových hliadok sa vyhrážal študentovi, ktorý sa vysmieval extrémistom pri zdieľaní blogu bojovníka proti fašistom Jána Benčíka. ĽSNS sa od člena hliadok dištancovala.

Sedemnásťročný Ján Vojtaššák pred dvoma týždňami napísal na Facebook status, na ktorý asi nikdy nezabudne. Bolo to v deň, keď bloger Ján Benčík zverejnil článok o členovi kotlebovských vlakových hliadok zo Spišskej Belej.

Muž pod prezývkou Pep Ko si na Facebook dával fotky, na ktorých jazdí s terénnym autom po národnom parku alebo vychvaľuje šňupanie kokaínu. Vojtaššák blog na Facebooku okomentoval bez servítky: „Po Mazurekovi ďalší imbecil v Belej.“

Či bol takýto komentár primeraný, hodnotiť nechce. „Je pravda, že mi niektorí radili, aby som bojoval radšej argumentmi, než osočovaním,“ hovorí dnes. Isté je, že keby vedel, čo bude nasledovať, takýto status by si odpustil.

O niekoľko hodín neskôr mu „Pep Ko“, vlastným menom Peter Slodičák, poslal cez Facebook stručnú správu: „Vidíme sa.“ Vojtaššák status zmazal a dúfal, že tým sa to skončilo.

Neskončilo, Slodičák si zistil jeho číslo a v nasledujúci deň mu zavolal. Vojtaššák hovorí, že v telefóne už bol konkrétnejší. „Pýtal sa ma, kde sa momentálne nachádzam, a povedal mi, že keď ma stretne, tak mi odreže hlavu.“

Jedna zo Slodičákových fotiek na jeho facebookovom profile, ktorý neskôr zmazal.

Proti plánu

Ako vážne to Slodičák myslel, vie len on. Denník N sa mu pokúšal volať, ale telefón nezdvihol. Keď sme ho požiadali o vyjadrenie cez SMS, najprv prišla správa plná nadávok, potom ponuka na osobné stretnutie a následne správa, v ktorej píše, že sa ho dotklo, keď ho Vojtaššák nazval imbecilom. Vyhrážanie sa, že mu odreže hlavu, poprel.

Keď sme sa ho spýtali, čo chce uviesť ako svoje vyjadrenie do článku, odpísal: „Môžete pozdraviť všetkých, čo mali v tom palce, že ich pomaly postupne navštívim všetkých.“

ĽSNS sa od neho oficiálne dištancuje. „Pán Slodičák sa zhruba pred rokom zúčastnil ako dobrovoľník len na jednej vlakovej hliadke. Keď sme zistili, o koho ide, bol z hliadok okamžite vylúčený a odvtedy s ním nie sme v nijakom kontakte,“ napísal poslanec a hovorca strany Milan Uhrík.

Takýto postoj Kotlebovej strany je pochopiteľný. Ďalšie spájanie s násilníkmi by zhoršilo pozíciu strany pred voličmi a aj pred generálnou prokuratúrou, ktorá nedávno navrhla jej zákaz.

Slodičák písal okrem Vojtaššáka aj blogerovi Samovi Marcovi, ktorý tiež sledoval Benčíkov blog. Poslal mu video, ktoré má navodzovať dojem, že už si poňho ide autom. „Vidíme sa, sk*rvy syn. Dám ti radu, aby si sa nabudúce vyhol problémom, nepíš tam meno,“ napísal Marcovi.

Marec je však oproti Vojtaššákovi v komfortnejšej pozícii. Žije v Bratislave, kde sa človek ľahko „stratí v dave“. Stredoškolák Vojtaššák je z mestečka so 6500 obyvateľmi, v Spišskej Belej nie je problém zistiť si, kde kto býva. Pri cestovaní do školy bežne stretáva vo vlaku skupinky kotlebovcov v zelených tričkách a rád ich aj provokuje tričkom s nápisom: „Zastavme fašizmus, dokiaľ je čas.“

Vojtaššák síce meria dva metre, po Slodičákových slovách však cítil obavy. „Máme s ním spoločných známych, niektorí mi po mojom statuse začali vulgárne nadávať. Nevedel som, čo môže nasledovať,“ premieta si v hlave udalosti z posledných dvoch týždňov.

Všetko preto ohlásil polícii. Policajti to v prvom momente vyhodnotili ako „oznámenie o priestupku proti občianskemu spolunažívaniu“. „Jedna policajtka sa ma nechápavo pýtala, prečo sa vôbec do takýchto vecí starám,“ hovorí.

Následne sa už polícia do veci vložila poriadne. Vojtaššáka si znovu predvolali vyšetrovatelia a začali zvažovať, že celú vec budú skúmať ako trestný čin. „Mal som z toho dobrý pocit, že to chcú riešiť. Celkovo tú skúsenosť s políciou hodnotím ako pozitívnu,“ hovorí.

Vadí mi, že Kotleba šíri nenávisť, hovorí Vojtaššák. Foto N – Vladimír Šimíček

Boží trest za odsun Nemcov

Spišská Belá, kde Vojtaššák od narodenia žije, má pre kotlebovcov mimoriadny význam. A nie je to len tým, že odtiaľ  pochádza aj jeden z najznámejších a najagresívnejších poslancov ĽSNS Milan Mazurek.

V meste neďaleko Kežmarku sú veľkou témou Rómovia, respektíve Cigáni, ako im bez urážlivého či pejoratívneho tónu hovoria miestni. Niektorí bývajú v meste, väčšina žije v priľahlých osadách s nedobrou povesťou. „Tých nazývam špinaví Cigáni,“ vysvetľuje miestne pomery staršia dáma, ktorá prevádzkuje kaviareň pri námestí. Tu sa už o neutrálnom tóne nedá hovoriť.

„Cigáni z mesta sa správajú ako ktokoľvek iný, keď však prídu špinaví z osád,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Milan Mazurek

Teraz najčítanejšie