Denník N

O cenách energií bude od utorka rozhodovať dvojnásobný exminister za Smer

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Exminister a poslanec za Smer Ľubomír Jahnátek bude šéfovať regulačnému úradu, ktorý má byť zo zákona nezávislý od politickej moci.

Aktualizované o 17:20

Slovenskej vláde sa podaril kúsok, ktorým si zrejme opäť vyslúži aj pozornosť európskych štruktúr. Do čela Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý má byť zo zákona nezávislý od politiky, dosadila poslanca Smeru a niekdajšieho ministra hospodárstva aj pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka.

Jahnátek bude od utorka 25. júla, keď začne vo funkcii pôsobiť, rozhodovať o cenách energií pre celé Slovensko.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz povedal, že Jahnátek nedostal odporúčanie, aby sa po nástupe do novej funkcie vzdal poslaneckého mandátu. „To musí byť jeho rozhodnutie, nechcem špekulovať, nebola o tom debata. Myslím si, že pán Jahnátek je natoľko fundovaný a zodpovedný, že vie, aké kroky učiní v najbližších dňoch,“ povedal Ferencz.

V zákone o regulácii sa píše, že ak sa predseda regulačného úradu stane parlamentným poslancom, vláda ho z funkcie rovno odvolá. Čo presne sa stane, ak je niekto najprv poslancom a potom príde šéfovať URSO, sa v zákone exaktne nepíše.

Šéf poslaneckého klubu za Smer a podpredseda Národnej rady v jednom – Martin Glváč hovorí, že Jahnátek z parlamentu odíde na 99 percent.

„Predpokladám na 99 percent, že pán Jahnátek sa vzdá mandátu a nastúpi náhradník,“ povedal Glváč. V poradí by v tom prípade ako poslankyňa bola Darina Gabániová, sľub by zložila na najbližšej parlamentnej schôdzi. Debata o tom by ešte mohla byť vo štvrtok, predpokladá Glváč.

Tlačové oddelenie Národnej rady upresnilo, že Jahnátek sa musí vzdať funkcie na 100 percent, a to do 30 dní od jeho nástupu do funkcie predsedu ÚRSO. Kancelária Národnej rady sa odvolala na ústavnú ochranu verejného záujmu.

„Ľubomír Jahnátek je povinný do 30 dní odo dňa ustanovenia do verejnej funkcie vykonať zákonom ustanovený právny úkon k skončeniu funkcie poslanca, teda vzdať sa mandátu poslanca spôsobom,“ odpísali z Národnej rady.

Jeho výber obhajujú

Ferencz nevidí problém ani v tom, že Jahnátkova kariéra je celé roky spätá so stranou Smer.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jahnátek a ÚRSO

Teraz najčítanejšie