Platy učiteľom zvýšia od septembra, Fico za to chce prísľub, že nebudú štrajkovať

Od septembra stúpnu platy učiteľov o šesť percent. Dohodli sa na tom na koaličnej rade, odobrili to aj ministri. Platy vláda sľubuje zvýšiť aj v septembri 2018 a 2019 a v januári 2020 vždy o šesť percent.

Minister školstva Peter Plavčan. Foto – TASR

Učitelia budú mať od septembra o šesť percent vyššie platy a vláde sa tak podarí dodržať sľub, ktorý im dala. Taký je výsledok zasadnutia vlády, ktorá pred dvoma týždňami zrušila svoje zasadnutie, pretože na toto zvýšenie neboli zabezpečené peniaze. Učitelia však od premiéra Roberta Fica dostali aj podmienku: ak chcete peniaze, zaručte sa, že nebudete štrajkovať. 

To ešte musia odobriť odborári, ich šéf Pavel Ondek zatiaľ nehovorí, či podmienku o neštrajkovaní schvália. Musí to odobriť odborová rada, kedy zasadne, Ondek nehovorí. „Po dovolenkovom období,“ povedal. Ak by to odbory neprijali, platy by vláda zvýšila o štyri mesiace neskôr, od januára 2018.

Platy učiteľom od materských až po vysoké školy narazili pred dvoma týždňami na odpor miest a obcí, ktoré tvrdili, že na to nemajú. Minister financií Peter Kažimír (Smer) vyhlásil, že peniaze navyše nedá, a tak minister školstva Peter Plavčan (Slovenská národná strana) nemal na platy peniaze.

Odborári sú spokojní

To už teraz zrejme nebude platiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |