Denník N

Zomrel spisovateľ Kornel Földvári

Kornel Földvári s Milanom Lasicom a Kolomanom Kertészom Bagalom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Kornel Földvári s Milanom Lasicom a Kolomanom Kertészom Bagalom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vo veku 83 rokov dnes ráno zomrel spisovateľ, publicista, znalec humoru a držiteľ ceny Dominika Tatarku.

Dnes v ranných hodinách zomrel v bratislavskej nemocnici spisovateľ, publicista, veľký ctiteľ humoru a literatúry „pokleslých“ žánrov Kornel Földvári.

shooty1

V januári ešte osobne prišiel na čítačku do nového kníhkupectva svojho vydavateľa Kolomana Kertésza Bagalu v centre Bratislavy. Bol zvedavý na to, ktorú jeho knihu si vyberie Milan Lasica, s ktorým sa poznal ešte zo 60. rokov, keď viedol legendárne Divadlo na Korze a po Nežnej revolúcii bol aj dramaturgom Štúdia L+S.

„Práve som bol po okupácii v šesťdesiatom ôsmom čerstvo bez práce po zlikvidovaní týždenníka Kultúrny život, keď mi Milan povedal, že hľadajú šéfa. No čoskoro aj divadlo padlo za obeť normalizácii,“ povedal.

Práve on urobil pre legendárnu dvojicu Lasica-Satinský veľmi veľa. Bol pre nich kľúčovou postavou: „On prvý o nás napísal, charakterizoval náš humor, zostavil našu prvú knihu Nečakanie na Godota, bol riaditeľom nášho Divadla na korze a po revolúcii  aj dramaturgom Štúdia L+S. Skrátka, bez neho by sme to neboli my,“ spomínal pre SME Milan Lasica.

Najpopulárnejší neznámy autor

Mal prezývku „najpopulárnejší neznámy autor“, písať mohol len pod pseudonymom, pretože komunistický režim mu mu bránil publikovať.

Svoje diela aj teoretické texty o divadelnom a výtvarnom humore, štúdie o dobrodružnej literatúre, predslovy a doslovy či vernisážové príhovory musel zverejňovať len pod cudzími menami, ako napríklad Peter Horňák či Miroslav Kostka.

Video: Shooty: Kornel bol smiešny ujko, vyťahoval na mňa revolver
(Autor: Martina Pažitková)

 

Pod druhým pseudonymom vyšiel jeho debut Netypické príbehy (1963). Vlastným menom začal podpisovať a vydávať svoje knihy až po roku 1989. Po Príbehoch z naftalínu nasledovali diela O stručnosti, O detektívke, O karikatúre (za túto knihu v roku 2006 dostal cenu Dominika Tatarku), Päťadvadsať či Svet pre dvoch.

Štúdium slovenčiny a literárnej vedy na Filozofickej fakulte UK v Bratislave musel začiatkom 50. rokov z politických dôvodov zanechať a poslali ho do baní v Jáchymove. Svoje spomienky z tohto obdobia vložil do knihy  …až pod čiernu zem (2014), ktorá sa stala jeho poslednou.

RTVS dnes večer zmenila program – na Dvojke si o 20:05 môžete pozrieť dokument Ešte si chvíľu s Kornelom pobudnúť.

Správu priebežne aktualizujeme.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie