Denník N

KGBéla, atómka Paks a budovanie krajnej pravice: Ako si agenti Kremľa urobili z Maďarska ihrisko

Ruský prezident Vladimir Putin sa na svojho spojenca z EÚ a NATO, maďarského premíéra Viktora Orbána môže spoľahnúť. Foto – TASR/AP

V NATO prestávajú považovať Maďarsko za spoľahlivého partnera, europoslanca Jobbiku oficiálne obvinili zo špionáže pre Rusko. Niekedy to vyzerá, ako by si tam ruská tajná služba urobila svoju predsunutú základňu.

Aktualizované 7. 12. 2017 o oficiálne obvinenie Bélu Kovácsa zo špionáže inštitúcií EÚ.

Najskôr si predstavte takúto situáciu: v istej krajine by zahraničná tajná služba nepriateľsky nastavená proti jej spojencom začala financovať stranu, z ktorej by sa postupne stala druhá najsilnejšia politická sila v krajine. Typické by pre ňu boli xenofóbne i nacionalistické postoje a útoky na liberálov z opozície či EÚ a NATO. Tá strana by, samozrejme, nikdy nekritizovala svojho donora. Naopak, bránila by ho pred sankciami, ktoré proti nemu presadzujú spojenci vlastnej krajiny. A podobný postoj by si osvojila aj najsilnejšia a vládnuca strana.

Nič by na tom nezmenilo ani to, keby sa ukázalo, že tajná služba z tej istej cudzej krajiny by u nich cvičila ultrapravicových radikálov a šírila falošné správy. Vláda by s tým napriek tomu nič nerobila. Nechala by cudzích agentov vo svojej krajine operovať ďalej. Premiér by sa tváril, že nič nevidí, a pokračoval by v budovaní energetickej závislosti od krajiny, ktorej agenti sa uňho cítia ako doma.

Tak približne vyzerá situácia u našich južných susedov v Maďarsku. Ruská tajná služba si z neho podľa investigatívnych novinárov a opozičných politikov urobila svoje ihrisko. Táto skutočnosť začala znepokojovať už aj maďarských spojencov v Severoatlantickej aliancii.

KGBéla

Už sú to tri roky, čo investigatívny novinár maďarského servera Index.hu priniesol rozsiahly portrét o Bélovi Kovácsovi, maďarskom europoslancovi Jobbika, ktorého doma podozrievajú, že je ruským špiónom. Vláda aj prokuratúra ho obvinili, že v službách Kremľa podnikal akcie proti Európskej únii.

Po liknavom vyšetrovaní začiatkom decembra Bélu Kovácsa oficiálne obvinila zo špionáže prokuratúra v Budapešti. Maďarskí experti si všimli, že obžaloba sa vyhla tomu, aby zvýraznila, že pracoval pre ruskú tajnú službu. Podľa kritikov namiesto riadneho vyšetrenia ruskej infiltrácie si vládna strana Fidesz urobila z kauzy KGBéla spôsob, ako útočiť na konkurenčnú stranu a zároveň sa vyhnúť konfliktu s Moskvou.

V prípade Bélu Kovácsa ide o fascinujúci príbeh človeka, ktorého mala KGB v hľadáčiku takmer už od jeho narodenia. Jeho pravý otec bol ruský vojak. Naverbovali ho prostredníctvom jeho ruskej ženy, ktorá mala za podivných okolností mužov aj v Japonsku (nukleárny fyzik) či v Rakúsku (kriminálnik). Roky žil v Rusku, a po vstupe do Jobbika sa tajne stretával s ruskými politikmi. Neskrýval svoje sympatie k ruskému vedeniu, a hlavne – začal financovať ultrapravicovú stranu Jobbik, ktorá sa začala profilovať ako prokremeľská politická sila, a postavil sa do čela jej zahraničného výboru.

V Kremli sprevádzal Kovács aj šéfa Jobbika Gábora Vonu. Nechýbal ani na Moskvou organizovaných cestách na Krym a Ruskom zrežírovanom referende ako pozorovateľ – aj preto mu je zakázaný vstup na Ukrajinu na tri roky.

Istý čas bol Kovács podľa Index.hu najväčším donorom strany, jeho príspevky dosahovali miliónové čiastky, čo mu pomohlo k raketovej kariére v Jobbiku. Podľa maďarských novinárov sa ruskej tajnej službe jednoznačne podarilo infiltrovať do strany Jobbik.

„Nikto sa nepýtal, odkiaľ sú tie peniaze, alebo čo robil v minulosti. Vždy bolo v strane podozrenie pre jeho roky strávené v Moskve, aj preto sa mu jednoducho v jeho vlastne strane začalo hovoriť ako o KGBélovi,“ píše Index.hu.

Obvinenia proti Bélovi Kovácsovi sú natoľko vážne, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie