Denník N

Ako vyzerá najlepšia súčasná britská architektúra

Víťaza RIBA Stirling Prize sa dozvieme v októbri. Foto – SP
Víťaza RIBA Stirling Prize sa dozvieme v októbri. Foto – SP

Prestížne architektonické ocenenie RIBA Stirling Prize zverejnilo šesť nominácií na najlepšiu stavbu minulého roka v Británii.

Každý rok prichádzajú v tom najlepšom čase. Uprostred leta, keď už takmer všetci hibernujú, ukazujú nominácie britskej architektonickej ceny RIBA Stirling Prize, čo všetko sa dá v súčasnej architektúre urobiť – a najmä ak ide o architektúru verejných priestorov a budov.

Medzi víťazmi a nomináciami minulých ročníkov už boli múzeá aj galérie, medicínske centrum aj niekoľko školských či univerzitných komplexov. Jeden je medzi nimi aj teraz – Glasgow zrušil jedenásť rôznych univerzitných budov po celom meste a zlúčil ich do jednej inštitúcie a dvoch nových veľkolepých budov. Jedna ašpirovala na cenu vlani, druhá je vo finále teraz, obe od rovnakých architektov.

Väčším úspechom môže byť už azda iba nasledovaniahodná investícia, hradená sčasti z verejných financií, ktorá okrem kvalitnej architektúry ukazuje, aké dôležité je vzdelanie. Čo viac môže zvýrazniť, že tomuto mestu a krajine na vzdelaní naozaj záleží, ak nie rozhodnutie investovať nemalé peniaze do zázemia vzdelávacích inštitúcií? Desaťposchodový City Campus stojí v centre mesta, spája šesť rozličných fakúlt a vytvára perfektné podmienky pre 30-tisíc študentov, priestor však neposkytuje iba im a pedagógom. Je z neho plnohodnotný mestský priestor s átriom, ku ktorému by mal pribudnúť ešte aj park.

Druhým pozitívnym príkladom, ak ide o spojenie architektúry a využitia verejného priestoru, čo je u nás tak trochu problémová záležitosť, je nové oddychové mólo v prímorskom Hastingse. Tradičný prvok britských promenád pred siedmimi rokmi zhorel a zdalo sa, že mesto oň definitívne prišlo. Trvalo to pomerne dlho, ale dnes je hotové nové mólo, ktoré okrem samotnej architektúry ponúka aj čosi viac. Namiesto toho, aby sa celý projekt dostal do rúk jedinému investorovi, zapojili architekti v spolupráci s mestom do obnovy móla aj samotných obyvateľov mesta. Verejná zbierka a možnosť priameho zapojenia sa do budovania projektu urobili z móla priestor, ktorý patrí skutočne ľuďom z Hastingsu. Aj preto sa podarilo docieliť to, že mólo nie je celé zastavané rôznymi atrakciami. Ponúka iba turistické centrum a kaviareň, flexibilné zázemie pre koncerty či diskusie, najviac však necháva vyznieť tomu, čo je na móle najlepšie – nerušenému výhľadu na more.

Ocenenie Kráľovského inštitútu britských architektov je najprestížnejšou architektonickou cenou súčasnej tvorby v Británii. Každý rok vyhlasuje porota šesť nominácií, víťaza aktuálneho ročníka sa dozvieme na konci októbra.

V tradičnej londýnskej ulici vyrástol trochu netradičný dom, ktorý však využíva rovnaké materiály ako jeho susedia. Foto – Tim Soar

Vonkajší plášť tvorí tehla, na balkónoch je použité prútie, vnútri veľa dreva. Foto – Tim Soar

Šesť bytov v novom dome má na londýnske pomery aj veľkorysý priestor, aj dostatok svetla. Foto – Tim Soar

Barretts Grove

autori: Amin Taha + Groupwork

Sídli vedľa škôlky a možno aj preto tak trochu pripomína akýsi rozprávkový dom. Oproti ostatným susedom je vyšší a užší, ale vo vnútri sa skrýva šesť veľmi priestranných a svetlých bytov. „Tento dom je príklad toho, ako zahustiť mesto pomocou jedného zabudnutého pozemku uprostred tradičnej londýnskej ulice,“ píše denník Guardian. Tehlovú „dierovú“ fasádu dopĺňajú dlhé vysunuté balkóny, ktoré majú zábradlie z prírodného materiálu, drevo je veľkoryso použité aj v interiéroch bytov.

Univerzitný kampus v Glasgowe, ktorý spája šesť rozličných fakúlt. Foto – Keith Hunter

Kampus pojme 30-tisíc študentov, ale poskytuje aj verejný priestor pre obyvateľov mesta. Foto – Keith Hunter

City of Glasgow College – City Campus

autori: Reiach And Hall Architects and Michael Laird Architects

Škótsky Glasgow prepojil niekoľko vzdelávacích inštitúcií v meste do jednej a postavil im dve nové centrály. Namiesto jedenástich budov tak okupuje City of Glasgow College dve – Riverside Campus a City Campus. Tá prvá budova sa do výberu najlepšej britskej architektúry dostala vlani, mestský kampus v nej dominuje teraz. Združuje v sebe šesť hlavných fakúlt a na ploche viac ako 60-tisíc štvorcových metrov ponúka všetko, od špecializovaných učební a prednáškových sál po zákutia na neformálne stretnutia. Nová budova stála viac ako 162 miliónov libier a čiastočne bola financovaná z verejných zdrojov, napokon, ponúka aj nový verejný priestor v centre mesta s veľkorysým nádvorím, pribudnúť by mal ešte aj nový park.

Obľúbené múzeum námornej histórie Británie v Kente prešlo rekonštrukciou. Foto – Hélène Binet

Nová vstupná hala zapadla medzi historické budovy z 18. storočia – výrazne a pritom citlivo k histórii. Foto – Hélène Binet

​Command of the Oceans

autori: Baynes and Mitchell Architects

Väčšina turistov tam nejde kvôli architektúre, ale histórii a lodiam. Múzeum Command of the Oceans v britskom Kente ponúka jedinečný pohľad do minulosti miesta, kde vznikali najslávnejšie lode britskej histórie. Jednu z nich, HMS Namur – „loď, ktorá určila kurz britských dejín“, tu dokonca našli ukrytú pod podlahou, kde ju neskôr vystavili. Vlani sa múzeum, ktoré sídli v pamiatkovo chránených tradičných budovách z osemnásteho storočia, dočkalo čiastočnej rekonštrukcie za 9,5 milióna libier. V prieluke medzi existujúcimi budovami vyrástla aj nová vstupná hala, ktorá je výrazná na prvý pohľad, no zároveň neničí výraz pôvodných stavieb.

Jednoduchá architektúra, prírodné materiály, flexibilné priestory na rôzne kultúrne akcie – architekti chceli mólo urobiť pre oddych domácich aj turistov a podarilo sa im to. Foto – James Robertshaw

Nenápadná architektúra necháva priestor okolitej prírode a výhľadom. Foto – Francesco Montaguti

Najväčší priestor nedostali žiadne atrakcie ani komerčné priestory, ale nerušený výhľad na more. Foto – Hastings_Pier_1312_Alex de Rijke

Hastings Pier

autori: dRMM Architects

Pred siedmimi rokmi obľúbené mólo v prímorskom Hastingse zničil požiar, teraz sa mesto dočkalo nového – a oveľa lepšieho. Nové mólo z dielne architektov dRMM Architects je totiž výsledkom spolupráce – miestnej samosprávy a obyvateľov mesta, ktorí dostali možnosť zapojiť sa do opravy oddychovej zóny nad morom. To bola aj hlavná požiadavka architektov, aby nešlo o žiaden súkromný projekt, ktorý mólo spoplatní alebo si na ňom vybuduje vlastný biznis. Teraz patrí mólo všetkým, čo naň prispeli prácou alebo financiami, a architekti nechali vyznieť to, čo je na móle najlepšie – pocit, že chodíte nad vodou. V prvej časti postavili nízku budovu, ktorá zastrešuje návštevnícke centrum a kaviareň, na streche je priestor na koncerty aj debaty, druhá časť móla ostala nezastavaná, pripravená na rôzne akcie verejného charakteru alebo čistý pôžitok z prírody.

​Fotografické štúdio Juergena Tellera

autori: 6a architects

Najmenší z nominovaných projektov a zároveň jeden z mála projektov súkromného charakteru. Oceňovaný fotograf Juergen Teller mal špeciálnu požiadavku – na úzkom dlhom pozemku chcel tri budovy: archív, pracovne a štúdio na fotografovanie. Všetky mali byť flexibilné, presvetlené a neformálne pôsobiace. Z ulice je budova nenápadná, betónová fasáda pasuje presne pomedzi existujúcu zástavbu, nikto by netušil, že vo vnútri sú skryté tri záhrady. Oddeľujú jednotlivé bloky, poskytujú oddychový priestor na neformálne stretnutia a zároveň presvetľujú vnútorné priestory.

British Museum’s World Conservation and Exhibitions Centre

autori: Rogers Stirk Harbour + Partners

Nový pavilón Britského múzea bol pre architektov skutočnou výzvou. Z ulice je nenápadný, iste nedáva tušiť, aký obrovský projekt to bol. Väčšina priestorov je totiž ukrytá pod zemou. Je medzi nimi aj dosiaľ najväčšia výstavná sála, akou britské múzeum disponuje, a konečne môže vystaviť aj diela, ktoré sa doň doteraz nezmestili. Hlavnú časť však tvoria najmä nové depozity a reštaurátorské a konzervátorské štúdiá, ktoré musia spĺňať prísne požiadavky na vzduchotechniku aj osvetlenie. Problém už nebude ani s prepravovaním väčších kusov – nový pavilón má totiž najväčší nákladný výťah v celej Európe, priamo z ulice dokáže odviezť celý kamión s dielami pod zem, kde sa už vyložia priamo do depozitov. Projekt stál 135 miliónov libier a porota Stirling Prize ocenila vo svojom hodnotení najmä precíznosť architektov pri napĺňaní technických parametrov, ale aj cit pre vnútorné usporiadanie budovy s dôrazom na ľahkosť.

Tento text si čitatelia môžu prečítať vďaka ITB Development, ktorá ho pre vás odomkla, v rámci iniciatívy Buď náročný.

Kultúra

Teraz najčítanejšie