Denník N

Plavčan chcel vysvetliť škandál s eurofondmi, z tlačovky utiekol

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister po dvoch týždňoch škandálu s eurofondmi na vedu pre školy prvýkrát zvolal tlačovku. Po druhej otázke odišiel.

Pre škandál s balíkom 300 miliónov eur na dlhodobý a strategický výskum dostal minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) ostrý list od rektorov výskumných univerzít, opozícia ho chce pre to odvolať. Po takmer dvoch týždňoch k tomu minister zvolal tlačovú konferenciu. Povedal svoje stanovisko, dal priestor na dve otázky a odišiel.

Ďalší priestor na otázky novinárom nedal, aj keď sa chceli pýtať. Minister povedal, že má ďalší program. Ale jeho hovorkyňa Ivana Skokanová nevedela povedať, aký konkrétny program minister má.

Neskôr popoludní hovorkyňa odkázala, že minister „mal neodkladné pracovné povinnosti kvôli vysokoškolským zákonom, ktoré v tomto roku pripravilo ministerstvo školstva. Vzhľadom na to, že pri týchto zákonoch pokračuje legislatívny proces, je potrebné dodržať určité časové termíny, preto sa tento program nedal odložiť“.

Video: Minister Plavčan vysvetľuje škandál okolo eurofondov
Autorka: Martina Koník

Kontrolujú sami seba

Výzva na dlhodobý výskum je zatiaľ pozastavená, kým nebude skontrolovaná riadiacim orgánom výzvy. Problém je, že riadiacim orgánom je ministerstvo školstva. Takže výzvu vyhlasovala Výskumná agentúra, a teraz to skontroluje ministerstvo školstva. Kontrola by sa mohla skončiť do konca augusta.

Výskumná agentúra pritom patrí priamo pod ministerstvo školstva. Je to veľmi podobné ako pri policajnej inšpekcii na ministerstve vnútra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie