Denník N

Keď bude z Plavčana Štefanov

Mariána Janušeka a Igora Štefanova súdil sudca Mozner. Foto N – Vladimír Šimíček
Mariána Janušeka a Igora Štefanova súdil sudca Mozner. Foto N – Vladimír Šimíček

Slotu potrestali a jeho ministrov súdia, až keď prišli o neformálnu imunitu, ktorú im dávali ich funkcie.

V posledných dňoch sme si pripomenuli minulé i súčasné hviezdy spojené so Slovenskou národnou stranou. Iste len zhodou okolností sa všetky prípady nejakým spôsobom týkajú peňazí a majú, prípadne by mohli mať trestnoprávny rozmer.

Jána Slotu uznal súd vinným z podplácania. Bývalý politik dostal za pokus ovplyvniť svedkov ročnú podmienku a zákaz šoférovať na šesť rokov. Keď ho máme aj po rokoch v zuboch a chceli by sme mu zrátať trebárs účasť jeho strany v tretej Mečiarovej vláde a na lúpeživej privatizácii a majetkové pomery, ktoré veľakrát prekračovali jeho legálne príjmy, je to smiešne. Optimista však vidí aj to, že na Slotu, ktorého už nechráni neformálna imunita predsedu strany, čo bola v koalícii s Mečiarom i Ficom, si už trúfne tak polícia, ako aj súdy.

To isté sa týka aj dvoch Slotových ministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova, ktorých nám pripomenul rozhovor s Radoslavom Behulom. Škandál s nástenkovým tendrom sa prevalil už pred takmer deviatimi rokmi. Za ministrov i spôsob, akým prebehla „súťaž“, sa vehementne postavil nielen Slota, ale aj premiér Fico, ktorý najprv čakal na kontrolné orgány, potom Janušeka vymenil za Štefanova, ktorý tender pripravil, a opozíciu, ktorá na prípad upozorňovala, obviňoval z „protištátnej“ politiky. Až prišiel rok 2017 a obaja exministri sa tiež ocitli na súde.

Ktovie, kam až zájde aktuálna kauza ministra Plavčana? Usudzujúc podľa predchádzajúcich prípadov, Fico sa za ministra síce nepostaví tak ako za Kaliňáka, možno ho dokonca odvolá, ale kým bude trvať aktuálna vláda, minister môže pokojne spávať. Problém pre Plavčana môže nastať až po tom, čo orgány pochopia, že môžu konať. Problémom všetkých ostatných je, že s tým už dopredu rátame.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Nástenkový tender

Komentáre

Teraz najčítanejšie