Denník N

Poslanec OĽaNO Heger: Podľa mňa sa Matovič do parlamentu čoskoro vráti

Eduard Heger. Foto N – Tomáš Benedikovič
Eduard Heger. Foto N – Tomáš Benedikovič

Eduard Heger tvrdí, že poslanci klubu OĽaNO majú vplyv na použitie peňazí strany, hoci formálne nie sú členmi Matovičovej strany.

Súčasný poslanec OĽaNO Eduard Heger (40) sa do parlamentu dostal vďaka vyše 15-tisíc hlasom voličov pravdepodobne z kresťanských komunít, v ktorých je známou postavou. Spolu s Veronikou Remišovou sa najčastejšie vyjadruje k ekonomickým témam. Do parlamentu prišiel z biznisu, s Jurajom Drobom zo SaS pracoval vo firme, ktorá vyvinula a predávala luxusnú vodku Double Cross. V rozhovore vysvetľuje, že OĽaNO už dávno nie je len protestnou stranou, čo si myslí o štýle politiky Igora Matoviča, o pohľade populárneho konzervatívca na spory s liberálmi a o tom, kto zo súčasnej vlády robí dobrú robotu.

V posledných mesiacoch ste ako poslanec čoraz viac viditeľný. Vidíme vás pravidelne stáť vedľa Igora Matoviča či Veroniky Remišovej. Čo sa stalo?

Pravdepodobne je to tým, že teraz sú aktuálne témy, ktorým sa venujem. Sú to hlavne témy týkajúce sa financií a rozpočtu. Taktiež som podpredsedom nášho poslaneckého klubu pre personálne záležitosti, čo tiež môže mať na to vplyv.

Podpredseda klubu pre personálne záležitosti – to znie zvláštne.

Súvisí to s tým, že nie sme štandardná strana, ale hnutie, ktoré spája nezávislé osobnosti z praxe. Vzťahy sú pre nás dôležité, a keďže sa do parlamentu dostalo viacero nových ľudí, pochopili sme, že takáto pozícia bude prínosom. V minulosti som pôsobil na viacerých manažérskych postoch, tak si ma kolegovia vybrali.

Viera Dubačová a Oto Žarnay, dvaja z vašich pôvodných 19 členov klubu, vám už v prvý rok odišli. Vyše desaťpercentná fluktuácia nie je dobrá vizitka personálneho manažéra.

Rozumiem, na čo narážate, no aj pri dlhom a poctivom výbere kandidátky sa môže stať, že niektorí ľudia majú inú predstavu, ako budeme fungovať na klube, čo sa zrejme stalo v prípade Vierky a Ota a vyhodnotili to tak, že chcú od nás odísť. Zvyšok kolektívu spolupracuje dobre.

Čo sa im na vašom klube nepozdávalo? Nevyrušil ich Igor Matovič, keď začal hovoriť, že chce hnutie profilovať ako konzervatívne?

Vierka Dubačová je silná osobnosť s vlastnou predstavou, za ktorou si ide. Na to, aby kolektív mohol dobre fungovať, potrebuje mať tímových hráčov.

Čiže sa nezhodla s Igorom Matovičom a pán Žarnay sa s ňou zviezol?

Vierka mala vlastnú predstavu a miera jej stotožnenia s víziou OĽaNO bola nízka.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Aká je tá vízia?

Vízia je ľudské a rozumné Slovensko. Chceme Slovensko, ktorému sa darí, ktoré riadia čestní skúsení ľudia, a kde sme si všetci rovní.

Pochybujeme, že existuje politická strana, ktorá toto nesľubuje.

Áno, práve preto musíme pozerať na to, aké sú naozajstné skutky. Preto je čas, aby prišli noví politici, ľudia novej generácie.

Igor Matovič je nový či starý politik?

Nový.

Koľko rokov tam je?

Sedem. Ale nepatrí do kategórie starého typu politika, ktorý nedodržiava slovo.

Nikdy nebol vo vláde, nemohol ukázať, ako dodržiava slovo, ak sa dostane k moci. Bol vždy len na strane protestu, kontroly moci. Terajšie OĽaNO chce získať moc a byť raz súčasťou vlády?

Áno, určite. Vidíme sa vo vláde s ľuďmi, ktorí túto krajinu chcú viesť efektívne a čestne.

Vidíte aj Igora Matoviča ako riadneho člena vlády?

Podľa mňa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie