Denník N

V roku 1976 ten film v jeden večer videlo 20-tisíc ľudí, teraz tristo, ale o to vôbec nejde (foto)

V banskobystrickom amfiteátri znovu premietli Spielbergove Čeľuste. Nový rekord nepadol, dôležitejšie je niečo iné.

O tvrdení, že ak si rôzne generácie nemajú navzájom čo povedať, tak pokrok nenastane, sa dá pochybovať len do chvíle, keď spoznáte tím ľudí okolo občianskeho združenia za! amfiteáter. Tvoria ho študenti, premietači v strednom veku aj pamätník. Všetci majú radi filmy, dokázali zrekonštruovať starú techniku a opäť sprevádzkovať letné kino v Banskej Bystrici.

Ľudia tam začali chodiť z rôznych dôvodov. Pamätníci pripomenúť si čaro atmosféry sledovania filmov pod holým nebom, s dekami a piknikovou výbavou, mladí preto, lebo už poznajú len multiplexy. Reakcie na to, čo sa deje na plátne, sú v amfiteátri oveľa uvoľnenejšie, najmä pri starých klasikách diváci nahlas hovoria hlášky z dialógov alebo vtipne komentujú dej a filmy viac prežívajú. Práve atmosféra vysvetľuje, prečo sa niekto rozhodne prísť do letného kina aj na novinky, ktoré by si mohol pozrieť vo väčšom pohodlí a s lepším zvukom v moderných multiplexoch.

Tento týždeň v Banskej Bystrici hrali Čeľuste, kultový hit Stevena Spielberga, s ktorým sa spája absolútny divácky rekord v histórii bystrického „amfíka“. V roku 1976 si ho tam prišlo pozrieť neuveriteľných 20-tisíc ľudí. Ako je možné, že americký film sa rok po svetovej premiére mohol premietať v komunistickom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie