Denník N

V nástenkovom tendri mohlo byť obvinených viac. Prokurátorka to tak zatiaľ nevidí

Právnici Juraj Hatvany a Róbert Lenčéš na Špecializovanom trestnom súde. Foto N - Monika Tódová
Právnici Juraj Hatvany a Róbert Lenčéš na Špecializovanom trestnom súde. Foto N – Monika Tódová

Dvaja obžalovaní v kauze nástenkový tender vypovedali o tom, že ho chystali právnici Hatvany a Lenčéš a jedného z nich aj presvedčili, aby krivo svedčil. Prečo nie sú obvinení?

Z doterajších svedeckých výpovedí na súde v kauze nástenkový tender vyplýva, že prokuratúra neobvinila všetkých aktérov kauzy prvej vlády Roberta Fica, ktorú zostavil s SNS a HZDS.

Najbližšie pojednávanie bude 7. augusta a pred súdom stojí päť obžalovaných: dvaja exministri výstavby za SNS, Marian Janušek a Igor Štefanov, dvaja zamestnanci ministerstva, Tomáš Labay a Radoslav Behul, a Zdenka Kudláčová ako osoba zodpovedná za verejné obstarávanie.

Novú výpoveď počas súdu predniesol Behul, ktorého Štefanov nominoval do výberovej komisie. Jej členom bol aj Labay, všetci spolu odklepli, že víťazom tendra sa stane konzorcium firiem Avocat a Zamedia. Právnici Avocatu mali blízko k SNS. Juraj Hatvany ešte pred tendrom obhajoval Jána Slotu a Róbert Lenčéš zase Štefanova.

Behul v rozhovore pre Denník N, a predtým aj prokurátorke, povedal, že ho Štefanov, Hatvany a aj Lenčéš nahovorili na krivú výpoveď.

„Vedúci zamestnanci sme boli predvolaní na výsluchy na políciu a na jednom stretnutí, kde boli páni Štefanov, Hatvany a myslím, že aj Lenčéš, mi bolo oznámené, že je problém s paňou, ktorá robila verejné obstarávanie.“

Právnici a Štefanov mu oznámili, že s ňou nemajú podpísanú zmluvu a médiá by si na tom mohli zgustnúť.

Behul ďalej opísal, ako mu hovorili, že by bolo dobré, keby niekto z bežných zamestnancov povedal, že zabezpečoval kontakt s pani Kudláčovou, a nie niekto z vedenia. „Stále pri tom zdôrazňovali, že je to celé len vymyslená kampaň a že máme stanovisko ÚVO.“

Nástenkový tender:

  • išlo o súťaž na rôzne služby za 12,7 milióna eur počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010, Smer vládol s SNS a HZDS
  • víťazom tendra, ktorý nebol nikde zverejnený, sa stalo konzorcium firiem Avocat, Zamedia a belgických firiem, ktoré mali blízko k SNS
  • právnici Avocatu Hatvany a Lenčéš už predtým zastupovali Jána Slotu alebo Igora Štefanova
  • ministerstvo tvrdilo, že oznam o tendri visel na nástenke za zatvorenými dvermi
  • ministerstvo zaplatilo za štyri logá milióny korún, normálne stáli desiatky tisíc
  • predražené boli aj právne služby, školenia alebo televízne šoty
  • minister Marian Janušek musel odstúpiť z funkcie, nahradil ho Igor Štefanov (obaja SNS)
  • po tom, čo NKÚ, ÚVO, aj Európska komisia konštatovali pochybenia v tendri, musel odstúpiť aj Štefanov a začalo sa policajné vyšetrovanie; trvalo desať rokov, kým sa kauza dostala na súd

Potom ponúkli, či nepovie, že to bol on, kto zabezpečoval kontakt s Kudláčovou, a k tomu sa postupne nabaľovali ďalšie veci – „že som s ňou zabezpečoval obeh dokumentov, výzvy, komunikáciu. A z toho na ďalšom stretnutí vyplynulo aj to, aby som povedal, že som to bol ja, kto bol zverejniť výzvu na nástenke“.

Vozili ho v bavoráku

Behul potom na polícii klamal. „Jednoducho som už nerozlišoval, čo je správne a čo nie. Keď vám všetci hovoria, že je to všetko v poriadku a že celé je to len poľovačka, tak som tomu jednoducho uveril a na polícii som povedal, že som zabezpečoval kontakt s Kudláčovou a že som na nástenku vyvesil ten oznam o tendri, hoci to nebola pravda.“

Behulovi dal Štefanov pristaviť aj ministerské auto, ktoré ho odviezlo do Košíc na stretnutie s Kudláčovou, aby sa aspoň raz v živote videli a aby to vyzeralo dôveryhodne, keď bude na polícii vypovedať, že ju pozná.

Igor Štefanov. Foto – TASR

To, že advokát Lenčéš z Avocatu chystal tender sám pre seba, vypovedala aj Zdenka Kudláčová. Tá vyhlásila, že s ponukou pripravovať tender ju oslovil Lenčéš, ktorý sa predstavil ako pán z ministerstva. Kudláčová sa cíti zneužitá na spáchanie trestného činu osobami, „ktoré podľa môjho názoru konali v predmetnom verejnom obstarávaní, ale do dnešného dňa nie sú pre stav dôkaznej núdze obvinené“.

Kudláčovej výpoveď zapadá do toho, čo hovorí Behul. „Jej prvá výpoveď bola taká, že ju kontaktoval ‚nejaký pán z ministerstva‘. A moja prvá výpoveď, na ktorú ma nahovorili, bola, že som to bol vlastne ja. Až v ďalšej svojej výpovedi, s odstupom možno jedného-dvoch rokov, pani Kudláčová vypovedala, že ten pán sa predstavil ako Lenčéš. Prečo by si ona vymyslela nejakého Lenčéša a komplikovala si tým situáciu?“ povedal Behul.

Prokurátorka: Vyhodnotím to v záverečnej reči

Po podaní obžaloby už súd nemôže robiť nič, ani vznášať ďalšie obvinenia. „Súd je limitovaný obžalobnou zásadou, čo znamená, že môže rozhodovať len o osobách a skutkoch uvedených v obžalobe a nemôže riešiť trestnoprávnu zodpovednosť svedkov. To je výlučne v kompetencii prokurátora,“ napísala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Renáta Ontkovičová by mohla vo veci začať ďalšie stíhanie, ktoré by sa týkalo Lenčéša s Hatvanym. Kauzy, ktorá je teraz na súde, by sa to nemuselo nijako dotknúť, Behul a Kudláčová by mohli vypovedať ako svedkovia v novom konaní.

Nahováranie na krivú výpoveď môže byť kvalifikované ako trestný čin, rovnako aj príprava protizákonného tendra, ktorý Lenčéš s Hatvanym vyhrali.

Trestný zákon pozná trestný čin marenia spravodlivosti, ak niekto pred súdom alebo v trestnom konaní predloží dôkaz, o ktorom vie, že je falošný. Trestného činu sa dopúšťa aj ten, kto bráni v získaní dôkazu alebo výpovedi.

„Hodnotiť  dôkazy, a teda aj výpovede obžalovaných alebo svedkov prednesené na hlavnom pojednávaní, budem počas záverečnej reči,“ povedala prokurátorka. „Obvinené boli tie osoby, na ktoré podľa záverov orgánov činných v trestnom konaní bolo dostatok dôkazov odôvodňujúcich vznesenie obvinenia.“

Lenčéš aj Hatvany svoju vinu na tendri popierajú. „Naozaj neviem, ja som nebol človek z ministerstva, myslím, že sa jej to spojilo, keď som ju kontaktoval ako zástupca ministerstva,“ povedal Lenčéš o Kudláčovej výpovedi. „Preboha, to je taká konštrukcia,“ povedal advokát na to, že tender chystali sami pre seba.

„Je to nezmysel. Je asi pod tlakom, ťažko to znáša, je to slušný, seriózny človek,“ tvrdí o Behulovej výpovedi Hatvany.

Nikto na súde nenavrhol vypočuť predsedu SNS Jána Slotu, ktorý Štefanova do funkcie nominoval.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Nástenkový tender

Slovensko

Teraz najčítanejšie