Denník N

Rybanič ide pred súd za prezretie Kaliňákovho účtu: Som napätý, neviem, na čom som

Filip Rybanič. Foto N – Tomáš Benedikovič
Filip Rybanič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Tvrdí, že výpoveď o tom, ako si pozrel účty ministra Kaliňáka, z neho polícia vytiahla protiprávne a úskokmi. Vypovedal bez advokáta. „Bol som z toho úplne zmagorený a naozaj som sa bál, ako to dopadne,“ vraví Filip Rybanič.

Vo štvrtok sa poslanecký asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára Filip Rybanič postaví pred súd, ktorý sa bude zaoberať tým, že sa vlani ako zamestnanec Tatrabanky pozrel na účty Roberta Kaliňáka, Jána Počiatka, Mariána Kočnera a Ladislava Bašternáka.

Ako ste sa stali asistentom poslanca Jozefa Rajtára?

Zoznámil nás kamarát, ktorý sa s ním poznal už veľmi dlho. Padli sme si do oka.

Lákala vás politika?

Sledoval som ju asi viac ako bežný človek, ale nikdy som neuvažoval nad tým, že by som vstúpil do politickej strany. Vždy som chcel mať skôr vlastné podnikanie, preto som sa aj prihlásil v banke na pozíciu, kde som mal na starosti firmy, podnikateľov. Bavilo ma to spoznávať.

Tatrabanka bolo vaše prvé zamestnanie?

Áno, dostal som sa tam cez pohovor. Najprv som robil na kase servisného poradcu, neskôr finančného poradcu, predával som rôzne produkty a potom som robil biznis poradcu pre firmy s obratom do štyroch miliónov eur. Neskôr som chcel už aj tak odísť, pretože som sa nemal kam posunúť. Na firemné centrum, kde sa pracuje s väčšími firmami, ma nevzali a pozícia manažéra alebo riaditeľa pobočky ma nezaujímala.

Oznámili ste banke, keď ste sa stali asistentom poslanca Rajtára?

Samozrejme, hneď som im to oznámil. Šéf mi pogratuloval, to bolo všetko.

Filip Rybanič (25)

Narodil sa v Bratislave. Vyštudoval Obchodnú akadémiu, nedokončil manažment na Univerzite Komenského. Teraz začína znovu študovať ekonómiu a právo na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pred rokom si ako zamestnanec banky pozrel účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a je obžalovaný z toho, že informácie vyzradil médiám. Potom, čo ho zobrali policajti z práce, sa k tomu najprv priznal. Dnes tvrdí, že to bolo pod nátlakom a policajti mu chceli škodiť. Je slobodný, má priateľku.

Prečo ste si pozreli účty Kaliňáka, Bašternáka, Počiatka a Kočnera?

Nebudem sa k tejto otázke vyjadrovať.

Mali ste na prezeranie účtov oprávnenie?

Každý zamestnanec banky má povinnosť zo zákona účty kontrolovať. Nikde nie je napísané, ktorý presne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie