Českí a slovenskí prírodovedci publikovali v Nature. Zistili, že časti tváre našich dávnych predkov vznikli z čreva

Na základe nových zistení výskumu sa budú prepisovať kapitoly o zárodočných vrstvách stavovcov v učebniciach vývinovej biológie a zoológie.

Rez embryom šťukovca. Červená farba v ľavej časti je fluorescenčná značka, ktorá ukazuje na prítomnosť endodermy na povrchu hlavy. Foto – archív Martin Minařík

Keď bol zoológ Robert Černý pred asi desiatimi rokmi v Londýne, v antikvariáte si kúpil knihu starú zhruba sto rokov, ktorú napísal študent z univerzity v Cambridge.

Popisoval v nej existenciu predústneho čreva v embryonálnom vývoji rýb, ktoré sa volajú bichiry.

„Keď sme to videli, hovorili sme si, že je to veľmi divné a nemôže to byť pravda,“ povedal Černý v rozhovore pre Českú televíziu.

S tímom kolegov a svojich študentov sa pustil do práce a popísal predústne črevo aj u ďalších dvoch skupín rýb, jeseterov a šťukovcov.

Výsledná štúdia vyšla tento mesiac v najlepšom prierezovom vedeckom časopise sveta Nature.

Prepisovať učebnice

Ako nám povedal Martin Minařík z univerzity v Cambridge, ktorý na štúdii odviedol najväčší kus práce, na základe nových zistení výskumu sa budú musieť prepísať „kapitoly o zárodočných vrstvách stavovcov v učebniciach vývinovej biológie a zoológie“.

Spoluautor článku David Jandzík z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a z univerzity Karlovej – ktorý sa v štúdii spolu s Janom Štundlom a ďalším Slovákom v tíme Petrom Fabianom (obaja z Univerzity Karlovej) – podieľal na genetickej práci, pre Denník N povedal, v čom spočíva hlavný prínos výskumu. „Učebnicové poučky sú, že z ektodermy, čiže vonkajšej zárodočnej vrstvy, sa vo vývoji živočícha vytvára pokožka, nervová sústava a v princípe všetko, čo máme na povrchu tela. Z endodermy, čiže vnútornej zárodočnej vrstvy, má zase vznikať vnútorná tráviaca sústava a jej deriváty, ako sú pečeň či pľúca.“ 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom