Študovať na vozíku v Hongkongu? Štát berie príspevok na asistenta, dá ho, len ak sa bude vracať

Študent čínštiny chce ísť na ročný študijný pobyt do Hongkongu, musí sa však zaobísť bez podpory od štátu. Pomohol mu dekan domovskej univerzity v Brne.

František Milan študuje čínštinu v Brne. Je to perspektívny odbor a o absolventov je veľký záujem, vysvetľuje mladý muž z Dolného Kubína. Aj preto chce vycestovať do Číny, kde sa jazyk naučí najlepšie.

Keď bol mladší, bavila ho angličtina, ale chcel skúsiť niečo, čo neovláda každý. Teraz pravidelne číta články a knihy o Číne, sleduje dokumenty, počúva ich piesne. Čínštine zasvätil všetko.

Po troch rokoch štúdia je schopný sa v Číne dohovoriť. Aj preto ho Masarykova univerzita v Brne nominovala na študijný pobyt v Hongkongu a František Milan by mal čoskoro odlietať do Ázie.

Pomoc potrebuje neustále

„Mám detskú mozgovú obrnu, kvadruspatickú formu a som odkázaný na pomoc druhého človeka,“ hovorí. V praxi to znamená, že sa pohybuje na invalidnom vozíku, má obmedzenú jemnú motoriku v rukách a problémy so zrakom.

Od malička sa nezaobíde bez pomoci. Schody, obrubníky a vyvýšené miesta sú len malou časťou jeho každodenných problémov. Potrebuje, aby mu niekto kupoval a pripravoval jedlo, upratoval, chystal učebné materiály do školy.

Jeho problémy so zrakom si vyžadujú aspoň trikrát väčšie písmo, ako je štandard. To, čo bežný človek zvládne prečítať alebo napísať za hodinu, jemu trvá aspoň tri.

To podľa neho nie je problém, všetko sa dá zvládnuť. No aj do Hongkongu s ním musí niekto ísť, bez asistenta si totiž neporadí.

„V Brne, kde tretí rok študujem, mi ho platil štát. Teraz mi však peniaze na asistenciu chcú zobrať,“ hovorí študent.

Študuje, lebo chce byť užitočný

Príspevok pre hendikepovaných podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia štát nevypláca mimo územia Slovenska. Po šesťdesiatich dňoch od prekročenia hraníc tak František stráca nárok na príspevok od štátu.

Keď bol v Brne,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |