Denník N

Špičkoví slovenskí vedci o eurofondoch na vedu: Je to hanba, škandál a odporné divadlo (anketa)

Hore zľava: psychológ Radomír Masaryk, lekárka Barbara Ukropcová, chemik Robert Mistrík, chemik Peter Szolcsányi. Dole zľava: chemik Tomáš Bertók, astronóm Peter Vereš, informatička Mária Bieliková a sociálny antropológ Martin Kanovský. Foto N
Hore zľava: psychológ Radomír Masaryk, lekárka Barbara Ukropcová, chemik Robert Mistrík, chemik Peter Szolcsányi. Dole zľava: chemik Tomáš Bertók, astronóm Peter Vereš, informatička Mária Bieliková a sociálny antropológ Martin Kanovský. Foto N

Oslovili sme významných slovenských vedcov, ktorých práca má medzinárodný ohlas, aby sme sa ich opýtali na názor na rozdeľovanie eurofondov a financovanie vedy na Slovensku.

Špičkoví vedci sa zhodli, že rozdeľovanie eurofondov nemá jasné kritériá a peniaze na vedu sa nerozdeľujú podľa excelentných výsledkov. Hovoria o frustrácii mladých výskumníkov, ktorí odchádzajú zo Slovenska. Posťažovali sa, že sú zavalení byrokraciou, a povedali, že financujeme budovy, ale nie ľudí, ktorí v nich majú robiť výskum. Viacerí zdôraznili potrebu odvolať ministra školstva.

Ako vnímate spôsob, ako sa na Slovensku rozdeľujú eurofondy na vedu a výskum, a ako vnímate prístup štátu k financovaniu vedy?
Peter Vereš. Foto N – Vladimír Šimíček

Peter Vereš

astronóm, Harvardovo astrofyzikálne centrum

Vnímam to veľmi negatívne. Slovensko sa zaraďuje medzi rozvojové krajiny, kde korupcia a klientelizmus sú normou a nutnosťou. Je nepredstaviteľné, aby vo vyspelých krajinách išlo prideľovanie grantov na vedu cez absolútne nekompetentných hodnotiteľov pre absolútne nerelevantné projekty a subjekty. Prístup štátu je zlý. O vede rozhodujú ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. Ministerstvu školstva chýbajú kvalitní zamestnanci. Toto je zlyhanie ministerstva školstva a vlády. Totálne. A medzinárodná hanba. Táto situácia ešte viac povzbudí schopných vedcov, aby zo Slovenska odišli, nieto sa vrátili. A pritom veda a výskum posúvajú dopredu celú krajinu a dodávajú pridanú hodnotu. Na Slovensku cúvame dozadu.

Mimochodom, náš projekt pri inej príležitosti v roku 2015 schválil a podpísal minister Draxler. Zmenila sa vláda a my sme projekt nedostali. Bol to projekt, ktorý hodnotili priamo v EÚ a vysoko. Odborníci. Aké bolo stanovisko ministerstva školstva? Podajte si projekt znova. Nehovoriac o arogantnom tóne odpovede.

Peter Szolcsányi. Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Szolcsányi

chemik, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Aktuálne financovanie vedy na Slovensku – a pomaly už nielen z eurofondov – je odporné divadlo zlodejských „pusipajtášov“ a hanebné rozkrádanie obrovskej masy peňazí, ktoré nemá nič spoločné s transparentnou súťažou o dôležité zdroje a ich efektívnym využitím na zmysluplný výskum. V normálnej občianskej spoločnosti by všetci zodpovední podvodníci už boli nieže odvolaní, ale dávno by stáli pred súdom a vzápätí by zaslúžene sedeli v base. U nás, žiaľ, naopak, ba dokonca niektoré univerzity (!) reprezentované konkrétnymi jedincami sa tohto nechutného svinstva nepochopiteľne aktívne zúčastňujú, asi v zmysle „čo si neukradneš sám, to ti ukradne niekto iný“. Je to nielen obrovská hanba, ale už teraz to má devastačné dôsledky na budúcnosť slovenskej vedy zo všetkých možných aspektov. A keďže tie katastrofálne dôsledky najviac postihnú nastupujúcu generáciu mladých výskumníkov, tí budú odtiaľto už nieže húfne odchádzať, ale ozlomkrky utekať a nevrátia sa späť dovtedy, kým sa situácia systémovo radikálne nezlepší. A až toto bude najväčšia tragédia slovenskej vedy v blízkej budúcnosti.
Robert Mistrík. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robert Mistrík

chemik, HighChem

Peniaze sa rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta. Aj keď sa doma na tento škandál skôr či neskôr zabudne, to, čo sa na Slovensku udialo, vstúpi do histórie vedy ako smutný príklad zmocnenia sa peňazí na ušľachtilé ciele organizovanými bandami.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Eurofondy v školstve

Teraz najčítanejšie